05 Mayıs 2021

Cemevlerinde çevre düzenleme projeleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum cemevini ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tunceli ziyaretinde Munzur Mahallesi'nde yapılması planlanan millet bahçesi alanında incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Vali Mehmet Ali Özkan ve beraberindekiler eşliğinde Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Tunceli Cemevi'ne giden Bakan Kurum’u Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt ve Alevi dedeleri karşılayarak cemevi hakkında bilgi verdi. Alevi dedeleri tarafından Kurum'a çeşitli hediyeler verildi. Bakan Kurum, cemevi ziyareti sonrası AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, valilikçe belirtilen çevre düzenlemesi ihtiyacı kapsamında şehirdeki tüm cemevlerinin çevre düzenleme projelerini İl Özel İdaresiye yapıyor olacaklarını açıklayan Kurum, Bakanlık olarak bu projeye hibe desteği sağlayacaklarını ve cemevlerinin etrafının da Tunceli’ye yakışacak şekilde ihya edilmiş olacağını belirtti.

Konuşmasında kentte yapılması planlanan yatırımlar sayesinde çocukların belediye başkanı, il başkanı, siyaset adamı, milletvekili olarak Tunceli'yi en güzel şekilde temsil edeceği bir eğitim alacağını anlatan Kurum, bütün belediye başkanlarını dinlediğini söyledi ve "Bütün belediye başkanlarımızın vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi amacıyla gerek çöp kamyonu gerek kilitli parke çevre düzenlemesi işlerine destek olduk. Hep birlikte cemevimizi ziyaret ettik. Aynı dinin, aynı Peygamberin, aynı Kur'an'ın mensuplarıyız, üyeleriyiz. Dolayısıyla aynı Kur'an ve Peygamberimizin çatısı altında birlik beraberlik ruhu içerisinde bugüne kadar yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Kurum, 19 yıldır yürüttükleri anlayışı nice seneler hep birlikte devam ettirmeyi amaçladıklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Amacımız, ilk günkü aşkla, ilk günkü heyecanla, o birlik beraberlik ruhu içerisinde bunu yürütmektir. Tevazu içerisinde samimiyetle yürütmektir. Bugüne kadar 81 ilimizde, 780 bin kilometrekarede tüm ekibimizle bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Tunceli'mizi, bölgemizi çok önemsiyor. Dolayısıyla buraya ayrılması gereken her türlü işle ilgili talimatları bizlere vermiş durumdadır. İlimizde milletvekili olmayabilir. İl belediyesi bizde olmayabilir ama şunu söylemek isterim ki Çevre ve Şehircilik Bakanı, Tunceli'nin hizmetindedir."

“Hep birlikte büyük Türkiye olacağız”

Kurum, Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Tunceli Cemevi'nde Dernek Başkanı Yurt ile yaptığı sohbette birlik ve beraberlik ruhu içerisinde yaşamayı vurgularken şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın her zaman söylediği gibi “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız; hep birlikte büyük Türkiye olacağız. Alevi'siyle, Sünni'si, Laz'ı, Çerkez'i, Türk'üyle beraberlik içerisinde yüzyıllar boyu yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Bunu bozmasına da kimseye müsaade etmeyelim."