20 Ağustos 2021

AB Türkiye’nin aşı sertifikasına denklik verdi

Avrupa Birliği Türkiye’nin aşı kartını tanıma kararı aldı

Avrupa Birliği, Türkiye de dahil 3 ülkenin Covid-19 aşı sertifikalarına “denklik” verileceğini açıkladı. Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna’nın oluşturduğu koronavirüs aşı sertifikalarını tanıma kararı alan AB komisyonu, kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağını duyurdu. Açıklamada, 3 ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı belirtildi. Verdikleri aşı sertifikalarının "AB Dijital COVID Sertifikası" ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceği aktarıldı. Mevzubahis 3 ülkenin AB'nin verdiği aşı sertifikasını tanıyacağı kaydedilen açıklamada, uygulama ile karşılıklı olarak güvenli seyahat gerçekleştirilmesinin kolaylaşacağı belirtildi. Türkiye’de iki doz aşısını tamamlamış kişiler “Covid-19 Aşı Kartı”nı e-Nabız aracılığıyla veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden temin edebiliyor.

Tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olan aşı sertifikası; ad, soyad, TC kimlik numarası, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor. Bu sertifika sayesinde AB'de onaylı Covid-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test ya da ilave kısıtlamalar uygulanmıyor.

AB'nin salgında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı aşı sertifikası uygulaması, 1 Temmuz'da yürürlüğe girmişti. Türkiye’de ise Covid-19 için geliştirilen HES uygulaması 18 Nisan 2020’de kullanılmaya başlanmış; Sağlık Bakanlığı, 9 Haziran 2021 tarihinde e-Nabız ve HES uygulaması üzerinden aşı kimliği oluşturulabileceğini duyurmuştu.

Düşük riskli il sayısı 34’e yükseldi

Sağlık Bakanlığının "covid19asi.saglik.gov.tr" sitesinde yer alan anlık verilere göre, 20 Ağustos saat 11.30 itibarıyla 45 milyon 447 bin 884 birinci doz, 34 milyon 604 bin 951 ikinci doz, 7 milyon 446 bin 765 üçüncü doz aşı uygulandı. Böylece toplam yapılan doz sayısı 87 milyon 499 bin 600 oldu.

Türkiye genelinde uygulanan birinci doz ortalaması yüzde 72,99 iken, aşılama oranı yüzde 75’in üstüne çıkan illerin sayısı 34 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "SAMSUN düşük riskli iller arasında yerini aldı. Salgın hastalığa karşı karar verip ilk doz aşıyı olma oranları %75’in üzerinde. Haritada bir şehrimiz daha Mavi. Düşük riskli il sayımız 34’e yükseldi.” ifadelerini kullandı.