07 Nisan 2021

Aşılama sırasında Türkiye 7'nci sırada

Küresel ölçekte aşılama raporu

Dünya genelinde hazırlanan Covid-19 aşılama raporlarında 153 ülkede toplam 689 milyondan fazla aşılama yapıldığı bildirildi. Hızla yayılarak bütün dünyayı ölümcül tehdit altına alan korona virüs (Covid-19) salgını durdurmak için küresel ölçekte uygulanan aşılama faaliyetleri devam ediyor. Bloomberg, ülkelerin internet sitelerinden ve yayınladığı resmi açıklamalardan topladığı verilerle dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporunu hazırladı. Küresel nüfusun yüzde 8,3'ünün aşılandığı belirtilen raporda, bir günde uygulanan aşı oranının ortalama 16,5 milyon doz olduğu belirtildi. Korona virüse karşı umut vadeden 86 farklı aşının geliştirme çalışmalarını takip eden Bloomberg, dünya genelinde bu zamana kadar toplam 12 aşının onay aldığını aktardı.

Türkiye dünya genelinde 7’nci sırada

Bloomberg’ün küresel ölçekte hazırladığı Covid-19 aşı raporuna göre, ülkelerin uyguladığı aşı dozları sıralamasında ABD, Çin ve Hindistan ilk üçteyken Türkiye; Avrupa Birliği, İngiltere ve Brezilya’yı takip ederek listenin yedinci sırasında yer alıyor. Küresel aşılama güncel tablosunda en çok aşı uygulayan 7’nci ülke olan Türkiye’de 17 milyon 663 bin aşı dozu uygulanarak ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin aşılandığı aktarıldı. Rapora göre Türkiye’de ilk dozu alanların oranı 12.4 iken ikinci dozu alanların oranı 8.8. Listede Türkiye’nin ardından Almanya, Endonezya ve Fransa’nın ilk 10’da yer aldığı da aktarıldı.

ABD nüfusunun yüzde 25,5’ini aşıladı

Toplam 168 milyon 592 bin 75 aşı dozu uygulayan ABD, en çok aşılama yapan ülke oldu. Covid-19 salgının başladığı günden bu yana 31 milyondan fazla vaka ve 568 binden fazla ölüm kaydedilen ABD aşılama faaliyetleriyle Mayıs ayının sonuna kadar tüm yetişkin nüfusunu aşılamayı planlıyor. ABD'de Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşılarına ek olarak Moderna, Novavax, Sanofi ve Johnson & Johnson aşılarından da toplamda 1 milyar 210 milyon doz sipariş edildiği belirtildi. Bloomberg’ün raporuna göre son bir günde 2 milyon  900 binden fazla doz uygulayan ABD’de son verilere göre ilk dozu alanların oranı 32,6 ikinci dozu alanların oranı ise 19,0.

Çin günde 4 milyondan fazla aşı yapıyor

Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi olan Çin’de toplamda 142 milyon 802 bin doz aşı uygulandı. En yüksek aşılama yapan ülkeler sıralamasında 2’nci olan Çin’de bir günde 4 milyondan fazla aşı dozu uygulandığı belirtildi. Ayrıca Çin’de 200 milyon doz sipariş edilen Pfizer-BioNTech ve 100 milyon doz sipariş edilen Fosun Pharma aşılarından uygulandığı aktarıldı.