20 Nisan 2021

Bir yerli aşı daha Faz 1 aşamasında

Selçuk Üniversitesinin geliştirdiği aşı Faz 1 aşamasında

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Covid-19’a karşı bir yerli aşının daha klinik öncesi aşamayı tamamladığını ve Çarşamba günü Faz 1 aşamasına başlanacağını duyurdu. Konuk olduğu canlı yayında gündemi değerlendiren Oktay aşı çalışmalarında ciddi mesafe kat edildiğini ve klinik aşamaya gelen çalışmaları ilgiyle takip ettiğini anlatarak yeni yerli aşıyla ilgili şunları söyledi:

"Bugün de güzel bir haberimiz var. Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamızın geliştirdiği aşı adayının klinik öncesi aşamayı tamamladığı ve Faz 1 aşamasına başlayacağı haberini aldık. Kısmet olursa çarşamba günü Faz 1 uygulaması başlamış olacak."

Erciyes Üniversitesi'ndeki aşının Faz 3 aşmasına yakında geçilecek

Oktay, Covid-19’a karşı şuanda 18 yerli aşı çalışmasının yapıldığını ve bunların 7’sinin ümit verici olduğunu aktardı. Ayrıca 7 aşı içinde 4 tanesinin de klinik uygulama aşamasında olduğunu kaydetti. Fuat Oktay, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli tarafından geliştirilen aşının son klinik aşama olan Faz 3 aşamasına çok yakında geçeceğini duyurdu.