25 Mayıs 2021

Covid-19 mücadelesinde 6 milyondan fazla ihtiyaç sahibine destek

Bu güne kadar 6 milyondan fazla vatandaşa ulaşıldı

2020’nin Mart ayında başlayan ve bir yıldan fazla süredir devam eden Covid-19 salgınıyla mücadele eden Türkiye’de, pandemi sürecinde kötü etkilenen vatandaşların yaşadığı olumsuzlukların en aza indirgenmesi için sosyal yardım programlarının kapsamı genişletildi ve özel destekler uygulamaya konuldu. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'ndaki, "acil durum halleri" içerisine, "salgın dönemi" maddesinin de dahil edilmesini onayladı. Böylece dönemsel ihtiyaç sahibi olup, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda kalan vatandaşların da destek alması sağlandı.

“1 milyar liranın üzerinde ek payı da vakıflara ulaştırdık”

Yakın zamanda 2 milyondan fazla haneye Tam Kapanma Sosyal Yardımı yapılacağını duyuran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, daha önce olduğu gibi salgınla mücadele döneminde de devletin tüm imkanlarıyla vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini tekrarladı. Bakan Yanık, pandemi sürecinde Bakanlığın ihtiyaç sahibi ailelere sağladığı desteklere dair bilgileri aktarırken "81 ildeki 1003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV), ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere her ay gönderilen periyodik payları 135 milyon liradan 188 milyon liraya çıkardık. Ayrıca, toplam 1 milyar liranın üzerinde 6 adet ek periyodik payı da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

Bakan Derya Yanık Covid-19 ile mücadele kapsamında, dönemler halinde yürütülen Salgın Sosyal Destek Programından 6 milyondan fazla hanenin yararlandığını bildirdi. Yanık’ın konuya dair aktardıklarına göre ilk dönemde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan düzenli sosyal yardım alan ve 2022 sayılı kanun kapsamında aylık ödenen yaşlı ve engelli ihtiyaç sahibi hanelere 1000'er lira nakdi yardımda bulunuldu. İkinci dönemde ise ilk ödemeden yararlanan hanelerden farklı olan ve ihtiyaç sahipliği SYDV tarafından belirlenen hanelere, hane başı yine 1000 lira nakdi yardım sağlandı. Derya Yanık, üçüncü dönem ödemeleri kapsamında da diğer iki destekten yararlanamayan ve daha çok salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi haline gelen hanelere 1000'er lira ödeme yapıldığını kaydederken "Bugüne kadar 6 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ulaştık." dedi.

 

Tam Kapanma Sosyal Yardım Programıyla 2,2 milyar lira destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde başlatılan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası ile toplanan bağış miktarının 2 milyar lirayı geçtiğini vurgulayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere bu bağışları ulaştırdıklarını söyledi. Yanık, tam kapanma önlemlerinin uygulandığı 30 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında Bakanlıkça, vatandaşların desteklenmesi amacıyla hızlı şekilde tedbirleri gerçekleştirdiklerine işaret ederek "Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı kapsamında 2 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibi haneye 1100'er lira olmak üzere, yaklaşık 2,2 milyar lira destek sağladık." diye konuştu.

Bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün aldığı üreticilerin elindeki patates ve kuru soğanların İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca ihtiyaç sahibi hanelere ücretsiz olarak dağıtıldığını hatırlatan Bakan Yanık, "Bu çerçevede ihtiyaç sahibi 3,5 milyona yakın aileye gıda ürünlerinin ulaştırılması sağlandı." bilgisini de paylaştı.