28 Temmuz 2021

Covid-19 mücadelesinde teşviklerle aşılama oranı artıyor

Güneydoğu’da aşı seferberliği başlatıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en az bir doz aşı yapılanların oranının az olduğu illerde, aşılamanın artırılması için çalışmalara hız verildi. Bölge illerinde aşılama oranı artırılarak toplumsal bağışıklığa katkı sunulması için şehirler aşıya teşvik eden yöntemler geliştiriyor. Koronavirüsle mücadelede aşılama oranının düşük olduğu şehirlerden olan Şanlıurfa’da da Valilik bu rakamların artması için çeşitli çalışmalar düzenliyor. Bu çerçevede, genç nüfusun yüksek olduğu Şanlıurfa'da, 18-25 yaş arasındakilerin aşı yaptırmasını teşvik etmek için türlü hediyeler verilecek. Mevzubahis yaş gruplarındaki aşı yaptıranlar arasında her hafta çekiliş yapılarak tablet ve bisiklet gibi hediyeler dağıtılacak. Şanlıurfa salgınla mücadelede ortaya koyduğu performansı, şu an düşük oranda olan aşılamada da gösterebilmeyi amaçlıyor.

65 yaş üzerindeki aşılamada performans başarılı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Covid-19 salgınına karşı Şanlıurfa’nın iyi bir mücadele verdiğini söyledi. Vaka sayılarının kontrol altında tutulduğunu ve hastanelerin yoğun bakım bölümlerinde çok ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını ekledi. Aşılama döneminin başlamasıyla kentteki sağlık çalışanlarının bu noktada seferber olduklarını anlatan Vali Erin, “Aşılamada biliyorsunuz 65 yaş üstünden başlayarak bütün kırsala da mobil ekipler oluşturduk, Türkiye'deki ilk uygulamalardan birini gerçekleştirdik. Köy köy dolaşmak suretiyle vatandaşlarımızı aşı olmaya ikna etmeye çalıştılar ve 65 yaş üzerindeki aşılamada da iyi bir performans ortaya koyduk." dedi. Erin’in aktardığına göre, Şanlıurfa genç nüfusu fazla fakat 65 yaş altı diğer yaş gruplarında aşılama performansı giderek düşüyor. Özellikle 18 ila 25 yaş arasında büyük bir nüfus kitlesi var ve bu gruptaki aşılamada istenilen seviyeye gelinemedi.  

"Çeşitli hediyelerle aşılamayı ileriye taşıma gayreti göstereceğiz"

Abdullah Erin, yürütülen çalışmalarla kentteki aşılama oranının yüzde 15'lerden yüzde 35'lere taşındığını, ancak bu durumun yeterli olmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Toplumsal bağışıklığın sağlanması içinde ilk etapta yüzde 70'lik bir aşılama oranı şart. Bunu gerçekleştirebilecek olan da gençlerimiz. Özellikle şu aşamada bütün gençlerimizi sorumlu davranmaya ve bir an önce aşılarını olmaya davet ediyoruz. Gençlerimiz bunu yaparlar, onlara inanıyoruz. Teşvik amaçlı da önümüzdeki günlerden itibaren inşallah kurallarını kamuoyuyla da paylaşacağız, gençlerimize yönelik çeşitli hediyelerimiz olacak. Tablet, bisiklet ve gençlerimizin ilgi gösterdiği çeşitli hediyelerle bu aşılamayı daha da ileri noktalara taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Kilis Valiliği’nden aşı olanlara çekilişle bisiklet

Kilis de Covid-19 mücadelesi kapsamında aşı teşvik çalışmaları yapan bir diğer şehir. Kilis Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, Valilik 26 Temmuz - 1 Ağustos arasında 1. doz aşı yaptıranlar arasında 5 kişiye çekilişle bisiklet dağıtacak. Aşıya davetin vurgulandığı açıklamada "1. doz aşısını olan vatandaşlarımıza çekiliş bileti verilecek olup, kazanan talihli 2 Ağustos 2021 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğümüzün internet sitesinde duyurulacaktır. Bisiklet teslimi için kazanan biletin müdürlüğümüze ibraz edilmesi gerekmektedir. Henüz aşısını olmayan tüm vatandaşlarımızı Kovid-19 aşısını olmak üzere aşı merkezlerimize davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.