22 Mayıs 2021

Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

120 milyon doz BioNTech aşısı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile yaptığı açıklamada, toplam 120 milyon dozluk anlaşma imzalandığını bildirdi. Bakan Koca, "120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun gayret, efor ve çabanızla imzalanmış oldu." derken Şahin ise "Türkiye'ye haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz, ağustos ve eylül ayında tamamıyla 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz." diye konuştu.

Sonraki süreçte birinci önceliklerinin vakalardaki düşüşü kalıcı ve sürekli hale getirmek olacağını bildiren Koca, yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istediklerini ve normale dönmek için çaba sarf edileceğini açıkladı.

“Türkiye'nin aşı sorunu bitmiştir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 120 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye'ye ulaşacağını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada "Türkiye'nin aşı sorunu bitmiştir. Yaza daha güvenli girmiş olacağız. Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak" ifadelerini kullandı. Bakan Koca, BioNTech aşısının birinci dozunun yüzde 78 oranında bir koruma sağladığını söylerken "30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak.” dedi. Kısıtlamaların da zamanla azaltılacağını bildiren Koca, artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçileceğini belirtti.

Yerli aşıda faz-2 çalışması bitti

Covid-19 ile mücadele kapsamında getirilecek aşılar için anlaşmalar imzalanırken yerli aşı çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Bakan Koca, yerli Covid-19 aşısında da faz-2 çalışmasının bittiğini, faz-3'ün de haziranın başında başlayabileceğini kaydetti. Koca, inaktif olan ilk yerli aşıda süreçler başarıyla tamamlanırsa aşının eylül ayında acil kullanım onayının söz konusu olabileceğini belirtti. Şu an 65 yaş üstündekilerin yüzde 84'üne aşının ulaştığını ve bu oranın yüzde 90 ve üzeri olmasını istediklerini vurgulayan Koca, "İnsanımızın aşı noktasında beklemeden en erken dönemde aşılarını olmalarının önemini ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Küresel Sağlık Zirvesi'ne gönderdiği video mesajda hazırlanan yerli aşının tüm insanlığın kullanımına sunulacağına dikkat çekerken şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye olarak, bugüne kadar elimizdeki aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya gayret ettik. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber inşallah tüm insanlığın istifadesine sunacağız. Çok-taraflı finansal kuruluşların ve girişimlerin aşıya adil erişim konusundaki çabalarını destekliyoruz."

Türkiye aşı sıralamasında ilk 10’da

Sağlık Bakanlığının güncel verilerine göre, Türkiye'de bugüne kadar 4 milyon 560 bin 803 dozu İstanbul’da olmak üzere toplam 27 milyon 730 bin 841 doz Covid-19 aşısı yapıldı.

Türkiye, toplam aşı sayısı bakımından dünyada 9. sırada yer alırken her 100 kişiye düşen aşı sayısı 32,11 oldu. 15 milyon 861 bin 484 kişiye ilk doz, 11 milyon 869 bin 357 kişiye de ikinci doz aşılar uygulandı.