23 Ocak 2021

İstanbul Valiliği gıda yardımlarına ara vermeden devam ediyor

İstanbul Valiliği tarafından Küçükçekmece'de ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi dağıtıldı.

İstanbul Valiliği tarafından, 39 kaymakamlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere hazırlanan 150.000 gıda kolisi dağıtıldı

İstanbul Valiliği tarafından hazırlanan kutular 40 araçla 65 yaş üstü kimsesizlere ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Lisesi'nde araçlara yüklenen kumanya paketleri, Küçükçekmece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yetkilileri ve çok sayıda gönüllünün katılımıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Daha önce tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketlerini ulaştırmaya devam edildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ve ilçede yaşayan ihtiyaç sahiplerine toplam 150 bin gıda kolisi dağıtıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya şu açıklamaları yaptı:

“39 ilçemizde Kaymakamlıklarımızın koordinasyonunda Vefa İletişim Merkezlerinde görev yapan Polis, Jandarma, Milli Eğitim, Müftü, Belediye, AFAD, Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşlarından oluşan ekiplerimiz, ilçemizin çağrı ve taleplerini yerine getirmektedir.

İstanbul genelinde toplam 1.122.924 vatandaşın yardım talebi karşılandı.

22 Mart 2020'den bu yana İstanbul genelinde toplam 1.122.924 vatandaşın yardım talebi karşılandı. 906.302 vatandaşımızın temel ihtiyacı giderildi. 831.527 ev ziyareti gerçekleştirildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2020 yılında ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 231.556 aileye 177.638.691,94 TL nakit ve 59.727 TL 20.991.630 yardım sağlanmıştır.

Geçtiğimiz Mart ayında VEFA hizmetleri kapsamında hayırseverlerimizin desteği ile 333 bin koli koliyi vatandaşlarımıza ulaştırdık. Bağışçılarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

35 milyon liralık kaynak kullanıldı

"Şimdi de, il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızın imkânlarıyla 150 Bin Gıda Kolisi hazırladık. 35 milyon liralık kaynak kullanarak hazırladığımız 17 ayrı kalemden oluşan 22 kg’lık gıda kolisindeki ürünleri, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinden satın aldık. Bu çalışmaya destekleri için Kooperatif Yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Gıda kolilerimiz, bugünden itibaren Valiliğimiz ve 39 ilçe kaymakamlığımıza bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 150 bin aileye ulaştırılacak. Dağıtımların ay sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyoruz.

İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde, devletimizin şefkat elinin ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza en hızlı şekilde ulaşması için büyük bir özveri ve gayret gösteren Kaymakamlıklarımıza, Vefa Sosyal Destek ekiplerimize ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızın tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum."