29 Aralık 2020

Koronavirüs ile mücadelede örnek ülke: Türkiye

Dünyanın sınıfta kaldığı koronavirüs sınavını, Türkiye başarıyla geçti

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkıp dünyanın kabusu haline dönen koronavirüs salgını, ülkeleri ciddi bir sınavla baş başa bıraktı. Çoğu Avrupa ülkesi bu sınavdan kalırken, Türkiye bu zorlu sınavı başarıyla geçti. Türkiye, salgının en başından beri aldığı önlemler ile tüm dünyaya örnek oldu. Örnek olmakla da kalmadı tam 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa da yardım eli uzattı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diğer ülkelere sağlanan yardımlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği vermeye çalışıyoruz. Özel sektörümüz de kamusal alanlardaki çabalarımıza katkı sağlamaktadır." Salgının başladığı günden beri, yoğun tedbirler alan Türkiye, hem salgının ülkemize sıçramasını hem de ülkedeki vatandaşlarını güvence altına almak için çalışmalar başlattı. Türkiye, gerek vatandaşlarına verdiği değer, gerekse dünyaya uzattığı yardım eliyle tüm takdirleri topladı.

Türkiye tüm dünyaya koronavirüs salgınıyla mücadelede örnek oldu

Türkiye, tüm dünyayı etkisi altına alan salgından en az hasarı almak için vatandaşına her türlü desteği sağladı. Bulundukları ülkelerde tedavi edilmeyen 453 hasta hava ambulansla, 211 hasta da uçak ambulansla Türkiye’ye getirildi. Koronavirüs nedeniyle bulundukları ülkede mahsur kalan 25 bin vatandaş THY aracılığıyla Türkiye’ye taşındı. PTT ve eczaneler aracılığıyla ücretsiz milyonlarca maske vatandaşın kapısına kadar bırakıldı. Türkiye 156 ülkeye tıbbi malzeme ve ekipman gönderdi. Salgın mücadele kapsamında esnafa ve vatandaşa yaklaşık 500 milyar TL tutarında destek sağlandı. Kısa çalışma ödeneğiyle milyonlarca çalışanın maaşı ödendi. Yine milyonlarca vatandaşa salgın kapsamında sosyal destek ödemesi yapıldı. Esnafa kira ve maaş yardımı yapıldı. Devlete olan borçların faizleri silindi ve vatandaşa yapılandırma fırsatı sunuldu. Acil ve yoğun bakım hasta yatak kapasitesi artırıldı. 4 tane tam donanımlı ve modern şehir hastanesi toplamda 16 yeni hastane açıldı.

Türkiye'nin koronavirüs salgınında aldığı ekonomik ve sosyal tedbirler

Türkiye, salgının ekonomiye etkisini sınırlamak için işletmelere yönelik vergi ve kredi kolaylaştırma adımları attı. Gelir vergisi ile kurumlar vergilerinin beyanname ve ödeme süresi uzatıldı, salgından etkilenen sektörlerdeki işletmelerin muhtasar, KDV ve prim ödemeleri 6 ay ertelendi. Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri 3 ay ertelendi ve 6 aya kadar ödemesiz dönemle ilave finansman desteği sağlandı. Salgından etkilenen tüm firmalara, çalışan sayısında azaltma yapmama koşuluyla 10 milyon liradan 100 milyon liraya kadar "İş’e Devam Kredi Desteği” verildi. Vaka sayısının en çok olduğu 20 ülke arasında Brezilya, İsviçre ve İsrail haricinde tüm ülkelere özel sektöre vergi öteleme kolaylıkları sağladı. Yine ülkelerin büyük bölümünde zarar gören işletmelere kaynak aktarıldı, kredi ve finansman desteği sağlandı. Türkiye dışında İspanya, Fransa, Almanya, Çin, İran, Rusya, Hollanda, İsviçre ve Hindistan'da firmalara kredi desteği verdi.

Salgın döneminde ihtiyaç sahiplerine ulaşmak, sosyal dayanışmayı artırmak üzere adımlar atıldı. Türkiye'de ihtiyaç sahibi ailelere 1000 liralık nakit desteği sağlanması planlandı. 2,1 milyon dar gelirli haneye 1000’er lira nakit destek verildi. 2,3 milyon haneye daha ulaşılarak yaklaşık 4,5 milyon dar gelirli haneye destek verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına düzenli aktarılan kaynak 180 milyon liraya çıkarıldı, ve bu vakıflara 352 milyon 880 bin liralık ek kaynak aktarılması kararlaştırıldı. Vaka sayısının en çok olduğu ülkeler arasında Hollanda ve İsviçre haricinde tüm ülkelerde ihtiyaç sahiplerine yönelik mali destek programları yürürlüğe konuldu.