27 Nisan 2021

The Guardian: Covid aşısı "ikna ekipleri" Türkiye'de ödülü hak ediyor

Aşı ikna ekipleri ülke geneline yayılıyor

Aşı olmak istemeyen yaşlılara ulaşmayı hedefleyen ve güneydoğuda ses getiren koronavirüs “aşı ikna ekibi” ülke geneline yayılmaya hazırlanıyor. Doktor Hülya Doğan Tiryaki’ye göre yüz yüze görüşmenin insanların fikirlerini değiştireceğini öngören bu teori işe yarıyor ve aşılanma oranı artıyor. Tiryaki’nin aktardığına göre, ekiplere telefonda teskin edici bir dil kullanmaları ve mantıksal argümanlar sunmaları tavsiye ediliyor. Aranılan kişilerin yaklaşık yarısı daha sonra aşı olmak üzere kliniklere geleceklerini bildiriyor, geri kalanlara da 35 kişilik ekiple ziyarete gidiliyor. Günlük yaklaşık 150 kişiyi ikna eden ekiplere toplumun önde gelenleri de eşlik ediyor.

Adıyaman’da doktorlar ve sağlık çalışanları, aşı yaptırmaya hak kazanmış ama kliniklere müracaat etmemiş kişileri arayarak neden aşı yaptırmadıklarını soruyor. Sonrasında ekipler, aşı şişeleriyle dolu soğutucu kaplar ve muhtarlar ile birlikte hâlâ isteksiz olan hastaları ziyaret etmek üzere kırsal bölgelere dağılıyor.

“Aşının sağlık sorunlarını etkilemesinden korkuyorlar”

Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üzerindeki herkesin aşılanması hedeflense de Türkiye genelinde aşı şüpheciliği oldukça yüksek. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre 65 yaş üzerindekilerin yüzde 23,6’sı ve sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü aşı olmama kararı verdi. Doktor İbrahim Kaygusuz’a göre; ikna ekiplerinin görüştüğü insanların çoğu aşının diyabet, tansiyon ve iktidarsızlık gibi sağlık sorunlarını etkilemesinden korktuğu için tereddütlü. İnsanların bunu bilinmezlik korkusunu örtbas etmek için söylediklerini düşündüğünü belirten Kaygusuz, “76 yaşındaki büyükannem bile bana aşı olursa kısır kalmaktan korktuğunu söyledi. Ona böyle bir durumun olmadığını söyledim.” dedi.

İkna ekipleri kapı kapı dolaşarak vatandaşı bilgilendiriyor

Aşı olmaya gönülsüz olan bir çift de Adıyaman’ın 45 kilometre uzağında olan Kuyulu köyünde ekipler tarafından ziyaret edildi. 57 yaşındaki Yusuf Erol, annesinin koronavirüsten vefat ettiğini ancak aşının tansiyonunu etkilemesinden endişelendiğini ifade etti. İkna ekibi ile 10 dakikalık görüşmenin ardından hem Yusuf Erol hem de 50 yaşındaki eşi Naile aşı olmaya karar verdi. Yusuf Erol, “Onca yolu bizim için geldiler. Zamanlarını bize harcadıkları için onlara minnettarım.” diye konuştu.

Adıyaman’daki ikna kampanyaları İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’ndan onay isteyen Valiliğin büyük çabaları sayesinde başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca henüz net bir tarih vermese de, bu ayın başında kampanyanın ülke çapında yürütüleceğini aktardı. Antalya da geçen hafta benzer bir kampanya başlattı.

Türkiye şu anda aşılama programında Sinovac, Pfizer ve Sputnik aşılarını kullanırken aynı zamanda yerli aşı çalışmalarını da sürdürüyor.