10 Nisan 2021

TİKA’nın dostluk hastanesi Gazze’nin yükünü hafifletiyor

Türkiye’nin Gazze’de yaptırdığı hastane Covid-19 krizinin etkilerini azaltıyor

2006 yılından beri İsrail’in hem karada hem de deniz ve havada ablukası altında olan Filistin’in Gazze şeridinde Covid-19 vakaları da tehlikeli şekilde artıyor. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre neredeyse her iki testten birinin pozitif çıkması salgının bölgede geldiği boyutun ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Abluka nedeniyle zor zamanlar geçiren Gazze’nin sağlık sektörünün işi, salgının gitgide yayılmasıyla daha da güçleşti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) bölgede yaptırdığı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, yoğunluğun giderek arttığı Gazze hastanelerinin Covid-19 salgınıyla mücadeledeki yükünü önemli ölçüde hafifletti.

Dostluk hastanesi bir yıldır Covid-19’la mücadele ediyor

30 Mart 2020’de  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifiyle Covid-19'la mücadele için Filistin makamlarına devredilen Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nde, ilk günden bu yana 3 bin 500’den fazla Covid-19 hastası tedavi edildi. Son teknoloji cihazlarla döşetilen hastanede, şu an 9’u yoğun bakımda olmak üzere 100’e yakın Covid-19 hastasının tedavi gördüğü biliniyor. Bu sırada ağır durumda yeni hastaların gelmesi ihtimaline karşın hastanedeki yeni yoğun bakım üniteleri de hazır bekletiliyor. TİKA’nın yaptırdığı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, bu zor zamanlarda Gazze’deki salgınla mücadelede önemli bir sorumluluk üstleniyor.

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Başhekimi Mervan el-Hams da hastanenin Covid-19 salgınıyla mücadelede oynadığı önemli rolü vurguladı. Nisan 2020'den bu yana hastanenin Covid-19 hastalarına hizmet verdiğini bildiren Hams, "Covid-19 hastalarını tedavi etmemize imkan sağlayan bu tam teşekküllü hastaneyi bize sağladıkları için Türkiye'deki kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bu hastane Covid-19 krizinin Gazze'deki halkımız üzerindeki etkisini hafifletti. Bu vesileyle Türk hükümetine ve Türk halkına bir kez daha şükranlarımızı sunmak istiyorum." diye konuştu.

Başhekim Hams’ın destek çağrısı

Başhekim Hamsi hem İsrail ablukası hem de salgının hızla yayılmasıyla Gazze’de durumun kritik olduğuna dikkat çekti. Hams, "Türkiye'deki kardeşlerimize bize destek olmaları çağrısı yapıyorum. Çünkü bize karşı uygulanan ablukanın yanı sıra Covid-19 kriziyle karşı karşıya olmamız nedeniyle en kötü zamanları yaşıyoruz. Covid-19 vakalarının giderek artması nedeniyle hastane için daha fazla malzemeye ve ekipmana ihtiyacımız var." diye aktardı.

TİKA’nın Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, birbiriyle bağlantılı 8 blok, 4 ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, laboratuvarlar ve 180 odasıyla toplam 33 bin 400 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Hastane sadece Gazze’de değil tüm Filistin’de bulunan en büyük ve en kapsamlı sağlık merkezi unvanını elinde bulunduruyor.