06 Mayıs 2021

Türkiye’nin yenilikçi aşıları DSÖ listesinde

TÜBİTAK yenilikçi inaktif aşının DSÖ listesine girdiğini açıkladı

Türk bilim insanlarının çalışmalarını sürdürdüğü, yeni tip koronavirüse karşı yenilikçi inaktif aşının da Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) listesine girdiğini açıklayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gebze'deki TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünde yaptığı açıklamada, aşı geliştirmede Türkiye'de önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Mandal, bu çalışmaların 7 tanesinin Covid-19 Türkiye Platformu kapsamında yapıldığını ve bunun dışında özel sektörün de çalışmaları olduğunu söylerken sözlerine şöyle devam etti:

"Bu çalışmaların toplamıyla dünyada aşı geliştirme çalışmaları grubunda Sayın Bakanımız Mustafa Varank da ifade etmişti; ilk 3 ülkeden birisiyiz. Bu, önemli bir kazanım. Arkasından şu soru geliyor: 'Evet çalışma var ama sonuç var mı?' Şu anda erken aşamada giden Erciyes'teki arkadaşlarımız inaktif aşı faz 2 çalışmalarını tamamladı. Covid-19 Türkiye Platformu kapsamındaki aşılardan 2'si şu an faz çalışmasında, biri de çok yakın zamanda faz 1'e başlamış olacak"  

“Sadece aşı yapmıyoruz, bunu dünyaya açıyoruz”

Türkiye'de çok başarılı biyoteknolojik ürünler geliştiren firmaların bulunduğunu aktaran Mandal "Onlar kendilerini aşıya dönüştürdüler. Şu an Türkiye'de aşı üretimi mümkün olabilen tesislerimiz var. Bunlar faz çalışmaları tamamlandığında aşı üretimini yapabilecekler. Gelecek yılı konuşmuyoruz. Bu yıl aşı üretimini yapabilecek, yeter ki faz çalışmaları tamamlansın. Covid-19 Türkiye Platformu'ndaki 2 aşımız Dünya Sağlık Örgütü listesinde. Virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı girmişti. Geçtiğimiz pazar günü de 2. aşımız yani yenilikçi inaktif aşımız da şu an DSÖ listesine girdi. Bunlar çok önemli. Dünyada birçok aşı geliştiriliyor ama DSÖ listesinde verilmiyor, yeterince şeffaflık yok demek. Sadece aşı yapıyoruz değil, bunu dünyaya da açıyoruz. Diyoruz ki aşılarımız yenilikçi ve bunlar Dünya Sağlık Örgütü listesinde yer alabilecek nitelikte." dedi.

Türkiye'nin Sağlık Endüstrilerini önemsiyor

Mandal, virüs benzeri parçacıklara dayalı VLP'de varyasyonlara karşı aşı tasarladıklarını kaydetmesinin ardından İngiliz mutasyonuna karşı VLP tasarımının 1 ay içinde yenilendiğini vurguladı. Faz 2 çalışmalarının bu mutasyona göre gerçekleştirileceğini belirterek şunları söyledi:

"Çok hızlı reaksiyon verebiliyoruz, öz güvenimiz oluştu. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu en üst düzeye taşıdı. En son açıklanan Ekonomik Reform Paketi'nin içerisinde 2 yeni yapılanma var. Bunlardan biri Sağlık Endüstrileri Başkanlığı. Nasıl Savunma Sanayii Başkanlığı varsa şimdi Sağlık Endüstrileri Başkanlığı da Türkiye'nin bu alanı önemsediğini gösteriyor. Bu aslında sadece COVID-19'la ilgili değil, karşılaşabileceğimiz hastalıkla veya var olabilecek hastalıklarla henüz ilaçları geliştirilmemiş, tedavisi bulunmamış, bunlara yönelik çalışmalar yapılabilecek. Birçok kurumumuz artık kendine bu görevi üstlendi. TÜBİTAK olarak bu sorumluluğu almaktan hem heyecan hem de sorumluluk duyacağız."

Mandal, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı aracılığıyla bu alanda çalışan dünya genelindeki bilim insanları ve araştırmacıları Türkiye’ye çekmek istediklerini bildirerek, bu kapsamda çeşitli alanlarda 127 bilim insanı ve araştırmacının Türkiye'ye geldiğini aktardı.