22 Aralık 2021

Turkovac acil kullanım onayı alarak seri üretime başladı

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC yaklaşık 20 ayda seri üretimde

Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü Mart 2020’den sonra salgının önüne geçilmesinde en etkili yol olarak görülen Covid-19 aşısının yerli olarak üretilmesi için çalışmalar hızla başladı. Bu çerçevede, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle sürdürülen aşı çalışmaları arasında en çabuk gelişim gösteren, Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif Covid-19 aşısı oldu. Geliştirme çalışmalarına 2020 Nisan ayında başlanan yerli aşının hayvanlar üzerinde denendiği klinik öncesi (preklinik) evresi Ekim 2020'de başarıyla tamamlandı. Ardından Kasım 2020'de başlayan Faz-1 çalışmaları kapsamında, 44 gönüllüye yerli aşı yapıldı. 250 gönüllüyle sürdürülen Faz-2 kapsamındaki ilk dozu ise 10 Şubat 2021'de yapıldı. Her iki aşamada da aşıyla ilgili olumlu verilere ulaşılmasıyla Faz-3 aşaması başlatıldı.

Covid-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri

Yerli Covid-19 aşısının Faz-3 aşamasındaki ilk dozu, 22 Haziran 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katıldığı Ankara Şehir Hastanesindeki programda uygulandı. Bu programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli Covid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olduğunu açıkladı. Faz-3 aşaması kapsamında, daha önce koronavirüs geçirmeyen ve hiç Covid-19 aşısı olmayan binlerce gönüllüye TURKOVAC aşısı yapıldı. Ekim 2021’de TURKOVAC'ın Faz-3 aşamasında "hatırlatma dozu" olarak uygulandığı çalışmalar yürütüldü. Bu doğrultuda, iki doz Sinovac aşısı olmuş gönüllülere tercihlerine göre hatırlatma dozu olarak TURKOVAC veya Sinovac aşısı uygulandı.

Seri üretime başlandı

TURKOVAC için "Acil Kullanım Onayı" başvurusunun yapıldığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım 2021'de duyurdu. Başvurudan yaklaşık 1 ay sonra bugün, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), TURKOVAC için "Acil Kullanım Onayı" verdi. Onayı, Bakan Koca, Şanlıurfa'daki aşı üretim tesisinden yapılan programda açıkladı. Koca ayrıca, bugün itibariyle TURKOVAC'ın seri üretimine başlandığını aktardı.

Gönüllüler üzerindeki çalışmalarda etkili ve güvenilir olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan yerli aşı TURKOVAC'ın seri üretime geçmesiyle Türkiye, Covid-19 aşısı üreten 9 ülke arasındaki yerini aldı. TURKOVAC'ın yaygın kullanımına ise yıl bitmeden başlanması bekleniyor. Bu gelişmelerle birlikte hem Türkiye'nin koronavirüs aşılarındaki dışa bağımlılığının sona ermesi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce de üzerinde durduğu gibi hala aşıya ulaşamamış ülkelere aşının hızla ulaştırılması hedefleniyor.