10 Ağustos 2021

Turkovac Alfa varyantına karşı yüzde 100 etkili

Turkovac aşısı Faz-3 çalışmaları sürüyor

Turkovac Aşısı Proje Lideri Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Erciyes Kültür Merkezi'nde üniversite adayı öğrencilerle bir araya gelerek öğrenciler ve basın mensuplarının sorularını cevapladı. Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü olan Özdarendeli, salgının ikinci yılında olunduğunu, bunun yalnız Türkiye'yi değil, bütün dünyayı etkilediğini söyledi. Özdarendeli, Üniversite olarak Turkovac aşısının klinik öncesi çalışmalarının bitirildiğini ve Faz-3 çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin değerlendirmelerine göre, kullanım onayı almadan önceki son aşama olan Faz-3, binlerce gönüllüde denenmesi gereken bir aşama. İyi sonuçlar elde edilmesi durumunda sonraki aşama artık aşının yaygın olarak kullanılması olacak. Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, açıklamasındaAlfa (İngiliz) varyantına karşı yapılan çalışmalarda Turkovac aşısının yüzde 100 etkili olduğunu da bildirdi.

Delta varyantı için çalışmalar sürüyor

Özdarendeli, “Turkovac Alfa ve Delta varyantlarına karşı etkili mi?” sorusunu yanıtlarken şu ifadeleri kullandı:

"İngiliz (alfa) varyantıyla ilgili, rektörümüzün de destekleriyle hızlı bir proje yaptık. İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, Turkovac aşısı yüzde 100 etkili. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 etkin olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bununla ilgili şu anda tam bir veri olmadığı için onu söyleyemiyorum."

Turkovac ile diğer aşıları kıyaslayan Özdarendeli, "Sinovac ile Turkovac aşışı, aşı platformu olarak aynı platforma üretilen aşılar. Bunlar inaktif aşılar. Bunların verileri daha sonra bilimsel olarak karşılaştırılacaktır. Avantajları, dezavantajları ortaya çıkarılacaktır. BioNTech aşısı mRNA tabanlı bir aşı. İlk defa dünyada uygulanan bir aşı. İlk veriler yan etki noktasında problemsiz gözüküyor. Bu yeni jenerasyon aşıların uzun vadedeki etkileri ortaya çıkacaktır ama şu ana kadar bütün aşılarda kısmi olarak çok az yan etkiler olup, oldukça etkili. Pandeminin kontrolünde de oldukça etkili gibi gözüküyor. Hem inaktif aşılar hem de yeni jenerasyon Covid-19 aşıları" diye kaydetti.

Aşılama yaşının düşürülmesi söz konusu

Özdarendeli, okullarda artık örgün eğitime geçilmesinin şart olduğunu ve bunun mutlaka yapılması gerektiğini belirtti. Çevrim içi eğitim ile örgün eğitim arasında çok ciddi farklar olduğunu vurgulayan Özdarendeli, "Bu aşılama ile, eylül ayında inanıyorum ki hem üniversiteler hem de ilk ve orta dereceli okulların açılması söz konusu. Hatta aşılama yaşının 12-15 arasına düşürülmesi söz konusu. Zaten 1,5 yıl gibi önemli bir zaman kaybedildi. Bu jenerasyon için daha fazla zaman kaybetmemek lazım" sözlerini kullandı.

Turkovac aşısı faz çalışmalarında 18-55 yaş aralığında çalıştıklarını aktaran Özdarendeli, 55 yaş sonrası için de çalışmalar yapacaklarını ve henüz deneme yapmadıkları 12-18 yaş grubunda da Faz-3'ün sonuçlarına göre çalışmaların devam edeceğini söyledi.

“Aşının yıl sonuna hazır olacağını düşünüyorum”

Özdarendeli, Turkovac aşısı ne zaman çıkacak sorusuna dair de "Faz-3 aşamasında belli bir istatistiğe ulaşmak lazım. Aynı zamanda belirli aşılanan ve aşılanmayan gruplar arasındaki farkın belirli bir oranda yakalanması lazım. O oran yakalanana kadar devam edecek. Aynı zamanda Faz-3 tüm çalışmalarının sadece ülkemizde değil, birkaç yurt dışı merkezli de yapılması düşünülüyor ama ben yıl sonuna kadar olacağını düşünüyorum" dedi.

Turkovac aşısı gönüllü olmak isteyenler "enabiz.gov.tr" internet sitesinden ve e-Nabız mobil uygulamasına eklenen "Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol" bölümünden başvurabiliyor. İlgili bölümden Turkovac'ın hem Faz-3 çalışması hem de Covid-19 aşısının üçüncü dozu olarak uygulaması için başvuru yapılabiliyor.