05 Mayıs 2021

Yerli aşı “üçüncü doz” olarak kullanılabilecek

Bakan Koca'dan yerli aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, verdiği röportajda, aşı çalışmalarındaki gelişmeleri aktardı. Bakan Koca’nın açıklamalarına göre birden çok yerli aşı yıl sonuna yakın kullanıma hazır hale gelecek. Yerli aşı, ikinci dozdan 6 ay sonra alınması önerilen ve “üçüncü doz” olarak ifade edilen hatırlatma dozu olarak kullanılabilecek. Sağlık Bakanı yurtdışından aşı tedarikiyle ilgili soruları yanıtlarken Türkiye'nin nüfusunun 3 katı kadar aşının sipariş edildiğini açıkladı. Bakan Koca röportajında konuyla ilgili şöyle konuştu:

"100 milyonu Çin, 50 milyonu Sputnik aşısı. Sputnik’in tedarik planı birkaç hafta içerisinde netleşmiş olacak. Ayrıca 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplam 240 milyon. Yani nüfusumuzun 3 katı kadar doz ile ilgili yapılmış sözleşmelerimiz var" 

Bağımsız kuruluşlar tarafından Çin'in Sinovac aşısının etkinliğinin yüzde 83 buçuk olarak saptandığını belirten Sağlık Bakanı "Biz de 2-3 hafta içinde, milyonlarca vatandaşımıza uyguladığımız aşının sonuçlarını açıklamış olacağız" dedi.