17 Haziran 2020

TİHEK'ten haşema kararı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), "haşema" ile havuza girmeye izin vermeyen site yönetimine 5 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Bir sitede tatil yapan iki kadın haşema ile havuza girmelerinin üzerine site yönetimi tarafından engellendiler. Site yönetimi tarafından haşema ile havuza giremeyecekleri söylenen kadınlar TİHEK'e başvurdu.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, yapılan incelemenin ardından, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu Kanunu'nun 3. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti ve ihlal nedeniyle site yönetimine 5 bin lira idari para cezası verdi. 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nda ayrımcılığın yasaklandığı bildirilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Haşemayla havuza girilemeyeceği yönünde alınan Kat Malikleri Kurulu Kararı, Kanunun ayrımcılığı yasaklayan emredici hükümlerine de aykırılık oluşturmaktadır. Başvuranlar, haşema giydikleri için kendilerine hukuken tanınmış bir hakkı kullanamamıştır. Kanuna göre herkes, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada eşitti. Başvuru konusu olayda, başvuranlar kendilerine tanınmış bir haktan diğer site sakinlerine kıyasla eşit bir şekilde yararlanamamış, muhatap site yönetimi başvuranların inançları sebebiyle havuzu kullanmasını engellemiştir. Sonuç olarak, başvuru konusu olayda tipik bir 'doğrudan ayrımcılık' vakası yaşandığı anlaşılmıştır."