06 Nisan 2021

Türkiye Afrika'ya yardım eli uzattı

DİTİB Moritanya’da Kur'an-ı Kerim ve Ramazan yardımı dağıttı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya temsilciliği tarafından, Moritanya’da ihtiyaç sahibi olan Müslümanlara yardımcı olmak amacıyla yurt dışında yardım kampanyası faaliyeti sürdürülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği yardım kapsamında yurt dışında yaşayan Türklerin bağışlarıyla hazırlanan yardım kolileri ramazan öncesi zor şartlarda yaşayan ailelere ulaştırılıyor. Kolilerin bir kısmı, Moritanya'nın başkenti Nuakşot'un yaklaşık 400 kilometre güneyinde, Senegal sınırında bulunan Brakna bölgesindeki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaya başlandı. Türkiye'nin Nuakşot Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Remzi Yarba ile 16 kişilik gönüllü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) heyeti, gıda kolilerini ve kırtasiye malzemeleri, bayramlık kıyafetler gibi hediyeleri ailelere dağıttı.

2 bin aileye yardım kolisi

Ramazan yardım faaliyetleri kapsamında 2 bin aileye yardım kolisi ulaştırıldığını belirten Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin ayrıca şunları kaydetti:

“Bu bölgede daha önce su kuyusu açmıştık, bölgenin durumunu biliyorduk. İçerisinde pirinç, makarna, şeker, yağ, tuz ve un bulunan yardım paketleri 2 bin aileye dağıtıldı. Yine Almanya’dan yanımızda getirdiğimiz kalem ve defterden oluşan kırtasiye malzemeleri, bayramlık kıyafetler, şeker ve oyuncaklarla çocukları sevindirmek, onların tertemiz kalplerine dokunmak istedik. Öncelikle bu kampanyalara katkı sunan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun.” 

Yetkililer, ramazan boyunca çeşitli bölgelerde yardım faaliyetlerini sürdüreceklerini açıkladı.

“Hediyem Kur’an olsun”

Ramazan yardım çalışmaları için Moritanya’da bulunan DİTİB heyeti, Brakna bölgesinde eğitim gören Kur’an kursu öğrencilerini de ziyaret etti. Türkiye Diyanet Vakfınca yürütülen "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında Essen Eyalet Bölge Birliği’ne bağlı cami derneklerinden bağışlar toplandı. Toplanan bağışlarla tedarik edilen 10 bin Kur'an-ı Kerim, bin adedi Kur'an kursu öğrencilerine olmak üzere bölge insanına hediye edildi.

“Dünyanın en güzel hediyesi Kur'an-ı Kerim'dir”

Projeye destek veren cami derneklerine ve cemaate teşekkür eden Essen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür, “Buradaki kardeşlerimizin tahtalar üzerinde Kur’an öğrenmek için çaba sarf ettiklerini gördük. Kur’an-ı Kerim dağıtırken de onların mutluluklarına şahit olduk. Almanya'daki kardeşlerimizin emanetlerini buradaki kardeşlerimizle paylaştık. Kampanya kapsamında 10 bin Kur’an-ı Kerim’den ilk etapta bin adet dağıttık. Ramazan ayı boyunca dağıtımlarımıza devam edeceğiz. Allah iyiliğe katkı sunanlardan razı olsun. Dünyanın en güzel hediyesi, Kur'an-ı Kerim'dir. Allah bizi onun yolundan ayırmasın.” dedi.