15 Mayıs 2021

Zonguldak’ın en büyüğü Uzun Mehmet Camisi tamamlandı

İnşaatı tamamlanan Uzun Mehmet Camisi ibadete açılıyor

Zonguldak’ın en büyük, yaklaşık 6 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği, denize hakim noktada inşa edilen Uzun Mehmet Camisi tamamlandı. 1,5 yıldır Terakki Mahallesi'nde yapımı devam eden ve ismini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu cami, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan tarafından da kentin simgesi olacak çok güzel bir yapıt olarak nitelendiriliyor. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın 2 bin 535 metrekaresi üzerine inşa edilen camide, her biri 72 metre uzunluğunda 4 minare ve 22 kubbe bulunuyor.

Adını taş kömürünü bulan Uzun Mehmet'ten alan cami, en çok mihrap cephesinde mermere işlenen kömür ile yazılan Arapça “Ya Allah” hat yazısıyla öne çıkıyor. Eksi birinci katına 8 bin metrekare genişliğinde 200 araçlık otopark ve 81 abdesthane yapılan camide ayrıca engelli ve yaşlıların kolay erişebilmesi için ikisi engelliler için olmak üzere toplam 6 asansör yer alıyor.

Sosyal alanlar ilgi çekiyor

Akustik ses denemeleri yapılan ve inşaatı tamamlanan caminin ilgi gören bir diğer yanı da caminin yanındaki çocuk parkları, bisiklet ve gezi yolu, basketbol sahası gibi sosyal alanlar. Yüklenici firmanın şantiye şefi Ömer Barut verdiği röportajda caminin temizlik ve toparlanma işlemlerinin devam ettiğini, sosyal alanlardaki son çalışmaları yaptıklarını belirterek şu ifadeleri aktardı:

"İlk günden beri yoğun tempoyla çalışıyoruz. En son peyzaj ve toparlama işlerimiz kaldı. Aksilik olmazsa 21 Mayıs'ta açılış planlanıyor. 6 bin kişilik bir kapasitesi var camimizin. 200 araçlık otopark ve etraftaki park bahçe oyun alanlarıyla birlikte komple sona gelmiş bulunmaktayız. Camimizin cephesin Ya Allah yazılı bölümde, Zonguldak'tan gönderilen kömür mermerin içine işlenerek cepheye yerleştirildi. Eksiklikleri tamamlanıyor, şu anda ufak tefek dokunuşlar yapılıyor."