16 Eylül 2021

Engelli Gündüz Yaşam Merkezlerinin sayısı artıyor

127 gündüz yaşam merkezine 9 merkez daha ekleniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 8 ilde yapımı devem eden Engelli Gündüz Yaşam Merkezleriyle ilgili açıklamada bulundu. Engelli Gündüz Yaşam Merkezleri’nin temel amacı, engelli birey bulunan ailelerin bütünlüğünü korurken, engellilerin de sosyal hayata daha aktif katılması. Bu merkezler, engelli bireylerin öncelikli olarak ailelerinin yanında yaşamlarını sürdürmesi bakımından da önemli bir göreve sahip. Bakan Yanık konuşmasında, 2021 itibarıyla 76 ilde toplam 127 gündüz yaşam merkezinde gündüz bakım hizmeti verildiği bilgisini paylaştı. Gündüz yaşam merkezlerinin, 2018'den itibaren ülke genelinde yaygınlaştırıldığını hatırlatan Yanık, ayrıca Antalya, Aydın, Adana, Bursa, Mersin, Kars, Yalova'da 1'er, İstanbul'da 2 tane olmak üzere toplam 9 Engelli Gündüz Yaşam Merkezinin bu yıl içerisinde faaliyete geçmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

"Engelliler günlük yaşam programlarından faydalanıyor"

“Gündüz yaşam merkezleri modelini yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.” diyen Yanık, gündüz yaşam merkezlerindeki engelli bireylerin engel gruplarına ve yaş gruplarına göre oluşturulan etkinlik salonlarında, merkezde görevli usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programlarından yararlandığını anlattı. Yanık, bunun yanında engellilerin, tarımsal rehabilitasyon, iş uğraşı atölyeleri, müzik atölyesi, resim atölyesi çalışmaları ve sportif faaliyetler, tiyatro, müzik, halk oyunları, drama, ebru ve benzeri aktiviteler ile fiziksel rehabilitasyon amacıyla hidroterapi imkanlarından faydalandırıldığını ifade etti.

Farklı engel gruplarına hizmet veriliyor

Gündüz Bakım Hizmeti, engelli bireylerin, yaşam kalitesinin artırılması ve sosyal hayata etkin katılımlarına katkı sağlanması amacıyla hayata geçirildi. Ülke genelinde faaliyet gösteren 127 Gündüz Yaşam Merkezinde, zihinsel, bedensel engelliler, otizmli bireyler olmak üzere şehrin ihtiyaçları çerçevesinde farklı engel gruplarına gündüz bakım hizmeti veriliyor.

Gündüz bakım hizmeti kapsamında engelli bireyler gündüz yaşam merkezlerinden haftada 40 saate kadar faydalanabiliyor. Gündüz bakım merkezlerinde, öz bakım becerilerinin kazandırılması, müzik, resim, el sanatları gibi etkinlikler de yapılıyor.

Merkezlerde sunulan hizmetlerle engelli bireylerin zihinsel ve duyusal olarak desteklenerek günlük yaşam becerilerinin korunması ve engelliliğin neden olduğu negatif etkilerin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda engelli ailelerine yönelik danışmanlık, rehberlik hizmetleri ile dayanışma ve bilgilendirme çalışmaları da sürdürülüyor.