18 Haziran 2021

Hibe desteğiyle 3 bin 90 engelli kendi işini kurdu

Engelli istihdamı için 143 Milyon TL’yi aşkın destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İŞKUR tarafından engelli vatandaşlara hitaben sağlanan hibe desteği ile 2014 yılından beri 3 bin 90 engellinin kendi işini kurduğunu açıkladı. Bakan Bilgin bu haberi sosyal medya hesabından paylaştığı “Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları ve istihdam edilebilmesi için 2014 yılından bugüne kadar 3090 projeye 143 Milyon TL’yi aşkın destek sağladık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu desteğimiz devam edecek.” sözleriyle duyurdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın web sayfasından yapılan açıklamada başvuru sürecini kolaylaştırmak ve erişilebilirliği artırmak amacıyla bu yıl hibe başvurularını e-Devlet üzerinden alınmaya başlandığını ve bu düzenlemelerle daha fazla vatandaşın bu imkanlardan faydalanmasının önünün açıldığı belirtildi.

Hedef engelli vatandaşların kendi işlerini kurmalarını sağlamak

Bakan Bilgin, Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden İdari Para Cezası Olarak Tahsil Edilen Tutarları Kullanmaya Yetkili Komisyon’da 2021 yılı birinci toplantısında alınan kararlar uyarınca toplam 352 proje için 19,7 milyon TL daha hibe desteğinin sağlanacağını söyledi. Bu desteğin yaklaşık 16,6 Milyon TL’si engelliler için kullanılacak.

Bu hibe ile engelli vatandaşların kendi işlerini kurmalarına, engelli istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine ve engellilerin işe ve işyerine uyumuna destek sağlanıyor. Aynı zamanda ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceği Korumalı İşyeri Desteğine ve engellilerin istihdamını artırıcı mesleki eğitimine yönelik projelere maddi katkı veriliyor.

Engelli istihdamında son 19 yılın özeti

Engelli bireyler için en önemli destek düzeneklerinden olan istihdam alanı, son 19 yılda önemli ilerlemelerin kaydedildiği alanlardan biri oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Engelliler Haftasına özel yayınladığı açıklamadaki verilere göre 2002'de memur olarak istihdam edilen engelli kişilerin sayısı 5 bin 777 iken, Nisan 2021 itibarıyla bu sayı 60 bin 432'ye yükseldi.Engelli vatandaşlar içerisinde istihdama katılmada en fazla zorluk çeken zihinsel ve ruhsal engelli bireyleri de korumalı iş yerleriyle destekleyen Bakanlık, korumalı iş yerlerini oluşturan işverenlere ücret desteği, çeşitli vergi indirimleri ve muafiyetler sağlıyor. Ayrıca işverenler buralarda çalıştırılan her bir engelli birey için 914,41 lira ücret desteği alıyor.