17 Kasım 2021

Kamuda görme engellilerin istihdamı

10 bin 870 görme engelli kamuda istihdam edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'deki Ulusal Engelli Veri Sistemi'nde kayıtlı yaklaşık 2,6 milyon engelli vatandaş bulunuyor. Bu grubun içinde görme engelli vatandaşların sayısı ise 215 bin 76. Görme engellilere erişilebilir bir hayat sunmak adına çeşitli çalışmalar yapan Bakanlık, diğer bakanlıklarla da işbirliği içinde projeler yürütüyor. Erişilebilirlik ve rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra engellilere kamuda da istihdam sağlıyor. Bu çerçevede 2002'de 5 bin 777 olan engelli memurların sayısı 2021 yılı itibarıyla 58 bin 520'e yükseldi. Kamuda istihdam edilen görme engelli sayısı da 10 bin 870'e yükseldi.

İstihdama yönelik mesleki eğitim

Aynı zamanda, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul ve Ankara'daki görme engelliler rehabilitasyon merkezlerinde, yetişkin yaş grupları için hem görme engellilikle ilgili eğitimler hem psikososyal terapi programları hem de istihdama yönelik mesleki eğitimler veriliyor. İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde ve Yenimahalle Görme Engeliler Merkezi Müdürlüğünde 5 - 5,5 aylık dönemsel sürelerle, 15 yaş ve üzerine yönelik karma eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor.

Görme engelliler bu merkezlerde mesleki açıdan da destekleniyor. Bu kapsamda, 2 bin 979 görme engelli İstanbul'daki merkezde, temel eğitim ve rehabilitasyon hizmetini başarıyla tamamlayarak belgelerini aldı. Toplam 1651 görme engelli de Ankara'daki rehabilitasyon merkezinde, kurumun temel ve mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayarak, sertifikalarını almaya hak kazandı. Böylece merkezlerde, 4 bin 630 kursiyer mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalandırıldı.

Sosyal hayata uyumları sağlanıyor

Bu eğitimlerin yanında Bakanlığın rehabilitasyon merkezlerinde günübirlik ya da yatılı gezi ve kamplar, balık tutma şenliği, bowling turnuvası, tiyatro etkinliği ile çeşitli sanatsal, kültürel ve sportif aktiviteler de yapılıyor. Bu şekilde hem görme engelli vatandaşlara başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan bağımsız yaşama konusunda eğitimler veriliyor hem de farklı aktiviteler sayesinde sosyal hayata uyum sağlamalarına destek olunuyor.