16 Mart 2021

Türkiye’de işitmeme adalet için engel değil

Adalet Bakanlığı adliyelere işaret dili tercümanı alıyor

Adalet Bakanlığı, adliyelere işaret dili tercümanı personel istihdam edileceğini ilan etti. Adalet Bakanlığı’nın bugün resmi web sitesi üzerinden paylaştığı açıklamaya göre; İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki adliyelerde görev yapmak üzere 10 işaret dili bilen tercüman alınacak. Daha sonra uygulama, ülkedeki diğer şehirlerin adliyelerine de uygulanacak. Böylelikle bu iş kolu genişleyerek işitme engellilere verilen hizmetin yaygınlaştırılması sağlanacak. Adalet Bakanlığı’nca istihdam edilecek tercümanlar, ilgili adalet komisyonları ve bilirkişiler tarafından yapılacak sözlü sınav ile seçilecek. Ön başvurular ise e-devlet üzerinden tamamlanacak. Türkiye’de ilk defa böyle bir uygulama yapıldığına dikkat çeken bakanlık, bu yenilikle işitme engelli vatandaşların adalet hizmetlerinden daha etkili bir şekilde faydalanabilmesini amaçlıyor.

sertifika veya meb onaylı belge şart

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasına göre:

"İlgili adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonucuna göre Ankara Adliyesi 2, Bakırköy Adliyesi 2, İstanbul Adliyesi 2, İstanbul Anadolu Adliyesi 2 ve İzmir Adliyesi 2 olmak üzere toplam 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı unvanında personel istihdam edilecek. Ön başvuru e-devlet üzerinden tamamlanırken, sözleşmeli işaret dili tercümanı pozisyonunda istihdam edilebilmek için en az ön lisans veya dengi okul mezunu ve tercümanlık yapacak seviyede işaret dilini bildiğini gösteren en az 200 saatlik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge veya sertifikaya sahip olmak gerekiyor.

İlan edilen pozisyonun 3 katı aday sözlü sınava katılmaya hak kazanacak. Sözlü sınav sonucuna göre istihdam edilmeye hak kazanan adaylar, başvuru yaptıkları adalet komisyonlarına bağlı merkez veya mülhakat adliyelerden birinde istihdam edilebilecek."