07 Mayıs 2021

Azınlık cemaati temsilcileri ile iftar yemeği

Cumhurbaşkanı Erdoğan azınlık cemaati temsilcilerini ağırladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Çankaya Köşkü'nde düzenlenen iftara, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı. Alınan bilgiye göre her davetlinin söz alarak ifade etme şansı bulduğu davette, azınlık cemaati temsilcilerikendilerini iftara davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a nazik ve kıymetli davetleri için teşekkürlerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "muhabbet sofrası" olarak tanımladığı iftar programında misafirler, bu anlamlı masada bulunmaktan büyük bir onur ve memnuniyet duyduklarını ifade etti. Azınlık cemaatleri temsilcileri, farklı inançlara mensup olan güzel kalpli ve vicdanlı insanların olduğu Türkiye gibi bir ülkede güven içinde yaşadıkları için şanslı olduklarını söyledi.

“Son 20 yılda fark edildik, muhatap alındık”

Davetliler Türkiye'de hiçbir dönemde karşılaşmadıkları kolaylıkları son 20 yılda yaşadıklarını belirterek AK Parti iktidarı döneminde fark edildiklerini, kapılarının çalındığını ve muhatap alındıklarını dile getirdi. Bu ülkenin vatandaşı olma hissini kendilerine daha güçlü hissettirdiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini sunan azınlık cemaati temsilcileri, "Sizin iktidarınız döneminde biz birçok şey kazandık. Bunları asla unutamayız. Bu ülkede yaşayan farklı inanç mensupları olarak gerçekten çok şanslıyız ki zatıaliniz gibi bir liderimiz, bir Cumhurbaşkanımız var. Tüm dualarımızda sizi ve çalışma arkadaşlarınızı anıyoruz. Sağlığınız için, ülkemizin birliği, beraberliği, barışı ve huzuru için dua ediyoruz. Bunun için çaba da harcıyoruz. Biz her zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin yanındayız. Ülkemizi çok seviyoruz." diye konuştu.

Misafirler büyük Türkiye ailesinin bir parçası olarak bu ülkede dostluk, yakınlık ve kardeşlik gördüklerini aktarırken  bu topraklarda oluşan birlikte yaşama duyarlılığının ve manevi iklimin bütün dünyaya yayılması ve örnek olması dileğini ifade etti. Azınlık cemaatleri temsilcileri, "Müslüman kardeşlerimizin Ramazan Bayramı'nı şimdiden tebrik ediyoruz." İfadelerini kullandı.

Yemekte yer alan davetliler arasında şu isimler vardı:

"Fener Rum Patriği Bartholomeos, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Konstantin Yuvanidis, Süryani Metropoliti Yusuf Çetin, Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türkiye Hahambaşılığı Vakfı Başkanı ve Türk Yahudi Toplumu Eşbaşkanı Erol Kohen, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türkiye Süryani Katolik Cemaati Ruhani Lideri Orhan Abdulahad Çanlı ve Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir."