06 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Roş Aşana tebrik mesajı

Cumhurbaşkanı, Musevi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı tebrik etti

Roş Aşana vesilesiyle, tüm Musevi vatandaşlara tebriklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültürel, siyasi ve beşerî yapımızdaki farklılıklar, ülkemizi ileriye taşıyan,  birlik ve beraberliğimizi güçlendiren zenginlik kaynağımızdır." ifadelerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devletimiz, vatandaşlarının inanç ve ibadet hürriyetini dünyadaki birçok ülkeden daha evvel anayasal güvenceye alarak, bu zenginliğimizin korunmasına verdiği önemi göstermiştir. Bölgemizde artan kültürel ırkçılığa, nefret söylemlerine ve ötekileştirmeye rağmen Türkiye, bütün inançların serbestçe yaşandığı, şiddeti ve terörü övmediği sürece her türlü fikrin rahatça ifade edildiği özgür bir ülkedir." dedi.

Son 19 yılda hayata geçirdikleri reformların, vesayet dönemlerinin özgürlükleri kısıtlayıcı anti-demokratik uygulamalarını ortadan kaldırarak, Türkiye'nin bu niteliğini daha da güçlendirdiğini belirten Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Din, dil, ırk, köken ayrımı gözetmeden, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının huzur, emniyet ve barış içinde hayatlarını sürdürmeleri asli önceliklerimizdendir.

Yüzlerce yıllık ortak bir maziyi paylaşan insanlar olarak, istikbalimizi de yine birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz. Musevi vatandaşlarımızın ülkemizin gelişmesi, güçlenmesi ve hedeflerine ulaşması için yaptıkları katkıları takdirle karşılıyoruz.

Bu düşüncelerle, Roş Aşana Bayramı’nın başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm Musevilere sağlık ve esenlikler getirmesini diliyor, bu özel günlerinde kendilerine saygı ve selamlarımı iletiyorum."

Roş Aşana Nedir?

Roş Aşana Museviler tarafından kutlanan İbrani takviminin Yeni Yılıdır. Tanah'ta Yom Teruah olarak geçerken bugünkü manası "haykırış ve devirme günü" dür.

İki gün süren bayram boyunca ailece yemek yenilir ve ballı elma veya elma reçeli yenilir. Sinagogda bayramın ikinci sabahı, senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan şofar çalma adeti bulunur. Roş Aşana'nın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin dinlenme günü olan şabat günü olan yasaklar geçerlidir.