05 Aralık 2020

Türkiye cami dışı ibadethane sayısında AB ve ABD’den 5 kat daha zengin

Rakamlar farklı dini inançlar için sağlanan ibadet yerleri konusunda Türkiye’nin batıya karşı açık ara üstün olduğunu gösteriyor.

Yaklaşık 180 bin Hristiyan ve 20 bin Yahudi’nin yaşadığı Türkiye’de kişi başına ortalama 461 kilise, sinagog ve havra düşerken, Avrupa’da ve ABD'de 2 bin Müslümana ortalama bir cami düşüyor. Öte yandan, Türkiye, farklı inançlara ait dini mekanların inşası, restorasyonu, bakımı ve onarımı için de en fazla bütçe ayıran ülke konumunda. 2002 yılından itibaren Türkiye’de her yıl yeni bir kutsal mekan gayrimüslüm birey ve cemaatlerin ibadet etmesi için restore edilmesi Türkiye'nin farklı inanç gruplarının değerlerine verdiği önemi gösteriyor.

Restorasyonu tamamlanmış başlıca ibadethaneler şu şekilde:

Hatay İskenderun Rum Katolik Kilisesi, Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi, Edirne Merkez Havra (Büyük Sinagog), Gökçeada Ayamarina Rum Ortodoks Kilisesi, Hatay İskenderun Süryani Katolik Kilisesi, Gökçeada Aya Nikola Kilisesi, Gaziantep Nizip Fevkani Kilisesi, Gaziantep Şahinbey Havra, Hatay Yayladağı Rum Ortodoks Kilisesi, Ayvalık Cunda Taksiyarhis (Ayanikola) Kilisesi, Sveti Stefan Kilisesi, İskenderun Arsuz Maryo Hanna Kilisesi, İstanbul Edirnekapı Aya Yorgi Kilisesi, Diyarbakır Sur Ermeni Katolik Kilisesi, İstanbul Turisina Manastırı, Kilis Merkez Havra, Gökçeada Yıldız Köy Şapeli ve Samandağ Yoğunoluk Köyü Ermeni Kilisesi.

2011 yılında çıkan karar doğrultusunda, Cemaat Vakıflarının el konulan mallarının iadesi, iadesi yapılamayan mallar içinse tazminat ödenmesine imkan sağlayan Türkiye, farklı dini ibadethanelerin bakımını, onarımını, restorasyonunu ve korunmasını sağlıyor.

Avrupa ve ABD'de ise durum çok farklı

2018 yılında yayınlanan İngiltere Ulusal istatistik verilerine göre, 3 milyon 372 bin 966 Müslüman’ın İngiltere’de yaşadığı belirtilmiş. Yani 65 milyon 288 bin nüfuslu İngiltere nüfusunun % 5’i Müslüman.

“Muslims In Britain” isimili STK’nın 2017 tarihli raporuna göre ise ülkede yaklaşık 2 bin cami bulunuyor. Bu rakam, her 1701 Müslüman’a bir cami düştüğünü gösteriyor.

5 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya’da ise durum ingilitere’den çok farklı değil. 2 bin 350 cami bulunan Ülkede ortalama 2 bin 200 Müslüman için bir cami yer alıyor.

Hollanda’da 864 bin 108 Müslüman yaşıyor. Müslümanların yaklaşık 18 milyonluk nüfusun yüzde 5'ini oluşturduğu ülkede 491 cami var . Yani her 1733 Müslüman için bir cami bulunuyor.

Fransa'da ise yaklaşık 67 milyon nüfus bulunmakta ve bunların 6 milyonu Müslüman. Ülkedeki toplam cami sayısı 2 bin 419 olduğu tahmin ediliyor. Cami başına düşen Müslüman sayısı ise 2 bin 400 civarında.

Kuzey Amerika İslam Toplumu, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi ve Amerika İslam Toplumu tarafından hazırlanan rapora göre, yaklaşık 3.5 milyonun yaşadığı ABD'de 2 bin 193 cami bulunuyor. Bu da ülkede yaklaşık her 1600 Müslüman için bir cami bulunduğunu gösteriyor.