20 Eylül 2021

AB Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda birinci Türkiye

Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda 5 genç 8 ödül 

34 ülkeden gençlerin yarıştığı, ulusal koordinasyonunu TÜBİTAK’ın üstlendiği Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışmasına 2005 yılından bu yana katılan Türkiye, ilk kez birincilik ödülü kazandı. İspanya/Salamanca’nın ev sahipliğinde yapılan Yarışmada ülkemizi temsil eden 6 projenin 5'i ödüle layık görüldü. Gurur veren haberi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilişim Vadisi’nde yaptığı açıklama ile açıkladı. Bu yıl 32’ncisi düzenlenen Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması'nda gurur verici bir başarı yakaladığımızı duyuran Bakan Varank, “34 ülkenin 114 projeyle yarıştığı etkinliğe TÜBİTAK öncülüğünde ülkemizden 6 proje katıldı. Ve 5 gencimizin projeleri tamı tamına 8 ödül kazandı.” ifadelerini kullandı. 

16 yılın ardından gelen birincilik 

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerine ek olarak, 4 projenin de özel ödüle layık görüldüğünü kaydeden Varank, “Malatya Ted Koleji ve Bilsem Öğrencimiz Feridun Balaban, Fizik alanındaki Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle hem Birincilik Ödül hem de Wolfram (VOLFREM) Özel Ödülünü kazandı. Böylece 2005 yılından beri katıldığımız bu yarışmada ilk kez birincilik ödülünü almış olduk.” dedi. 

Bakan Varank, ödül alan diğer gençleri de açıkladı: “Kimya alanında “Yapay Antikorlar: Amin Fonksiyonlu Kuantum Noktaları Sentezlenerek Çevresel Aldehit Kirleticilerin Tespitine Yönelik Mikro-Akışkan Sensörlerin Geliştirilmesi ve Matematiksel Yaklaşım İle Modellenmesi” adlı proje ile öğrencimiz Mehmet Sertaç Çeküç, ikincilik ödülünü aldı. 

Yazılım alanında da “Derin Öğrenme İle Stereotaktik Kranial Cerrahi Planlama” adlı proje ile öğrencimiz Emirhan Kurtuluş Üçüncülük Ödülü ve Wolfram Research Özel Ödülü ve “Çizgelerin Kesme Sayısı (Crossıng Number) İçin Dinamik Bir Kesin Algoritma Önerisi” adlı proje ile öğrencimiz Olcay Oransoy, Wolfram Research Özel Ödülüne layık görüldü. 

Matematik alanında ise “COVID-19 Tanısında, Tedavisinde ve Aşı Önceliğinin Saptanmasında Matematiksel Karar Algoritmaları” adlı proje ile öğrencimiz Zeynep Parla Parmaksız, Wolfram Research Özel Ödülünün sahibi oldu.”

ISEF’te 13 ödül

Bakan Varank, ISEF’te alınan ödüllerden de bahsettiı: “Yine bu yıl, dünyanın en büyük Bilim ve Mühendislik Yarışması olan ISEF'te aldığımız 13 ödülle, ülke tarihimizin en büyük başarısını yakalamıştık. Verdiğimiz desteklerle altın çağını yaşayan bilim ve araştırma ekosistemimiz sayesinde, daha nice başarıya hep birlikte şahitlik edeceğiz.”

14-20 yaş arası öğrenciler projeleriyle katılıyor

Her yıl birçok ülkeden 14 ve 20 yaş aralığındaki proje sahibi öğrencilerin katılım sağladığı Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması; Biyoloji, Fizik, Mühendislik, Çevre, Kimya, Yazılım, Sağlık Bilimi, Matematik, Malzeme Bilimi ve Sosyal Bilimler alanlarında düzenleniyor. Yarışma, gençleri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) okumaya ve sonunda bilim ve araştırma alanında kariyer seçmeye teşvik etmek için ulusal etkinlikleri desteklemeyi de amaçlıyor.