06 Nisan 2021

Cezaevlerinde eğitim ve kültür faaliyetleri

Binlerce tutuklu ve hükümlü okuryazar ve hafız oldu

Adalet Bakanlığı tarafından ceza infaz kurumlarında son üç yılda 10 bin 818 tutuklu ve hükümlünün okuryazar olduğu, 20 tutuklu ve hükümlünün hafız olduğu bildirildi. 39 bin 519 tutuklu ve hükümlünün katıldığı eğitim öğretim programlarıyla hükümlü ve tutukluların hayata yeniden kazandırılması amaçlanıyor. Tutuklu ve hükümlüler ceza infaz kurullarında 1’inci ve 2’nci kademe okuma yazma kurslarına, açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim fakültesi, uzaktan eğitim, örgün eğitim, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine katılarak öğrenimlerini sürdürebiliyor. Son üç yılda 10 bin 818 tutuklu ve hükümlü ceza infaz kurumlarında aldıkları eğitimle okuma yazma öğrendi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı ile yürütülen hafızlık eğitimleri ile son üç yılda 20 tutuklu ve hükümlü hafız oldu. Halen ceza infaz kurumlarındaki 28 tutuklu ve hükümlü hafızlık eğitimi alıyor. 

Ceza infaz kurumlarında eğitimine devam eden tutuklu ve hükümlülerin çoğu açık öğretim lisesinde öğrenim görüyor. Açık öğretim lisesinde 24 bin 106 tutuklu bulunuyor. Örgün eğitim kurumlarına devam eden tutuklu ve hükümlüler kamu görevlileri eşliğinde sınavlara da girebiliyor.

 

Adalet Mesleki Eğitim Merkezlerinin sayısı artırılıyor

Adalet Bakanlığı, eğitim faaliyetleri kapsamında iş birliği protokolleri yürüttüğü Milli Eğitim Bakanlığı ile 11 Ağustos 2020’de  Ankara’da ilk Adalet Mesleki Eğitim Merkezini açmıştı. Bu merkezlerin sayısının artmasını planlayan bakanlık 2023 yılı sonuna kadar ceza infaz kurumlarında 101 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinin hizmete sunulacağını öngörüyor. İki bakanlık arasında yürütülen çalışmalar kapsamında verilen eğitimlerle hükümlülerin infaz sonrasında meslek sahibi olması ve toplum için faydalı bireyler haline gelmeleri hedefleniyor.

Hükümlü ve tutukluların okuduğu kitaplar 1 milyonun üzerinde

Halk kütüphanelerinde ve ceza infaz kurumlarının kütüphanelerinde hükümlü ve tutuklular 1 milyondan fazla kitaba ulaşabiliyor. Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında büyük ceza infaz kurumu yerleşkelerinde müstakil kütüphane kurarak hem tutuklu ve hükümlülerin hem de personel ve ailelerinin bu kütüphanelerden faydalanması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı bilgilerine göre hükümlü ve tutuklular kurum kütüphanelerinden 2019 yılında 1 milyon 102 bin, 2020 yılı içinde de 911 bin kitap ödünç almasının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığıyla 2019’da imzalanan iş birliği protokolüyle il ve ilçelerdeki halk kütüphanelerinden de 255 bin kitabı ödünç alındı.

Hükümlü ve ailelere uzmanlar tarafından destek

Örgün ve yaygın eğitim faaliyetlerinin beraberinde sosyo-psikolojik çalışmalarla tutuklu ve hükümlülerin kişisel gelişimlerine destek olunuyor. Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumları bünyesinde çalışan 599 psikolog ve 184 sosyal çalışmacı; tutuklu, hükümlü ve ailelerine yönelik psikolojik ve sosyal destek niteliğinde çalışmalar yürütüyor. Hükümlü ve tutukluların kuruma girişlerinden itibaren uzmanlar ihtiyaç ve risk saptaması için değerlendirme yaparken, oluşturulan rapora göre  kişilere özgü yapılandırılmış olan bireysel ve grup destek ve müdahale programları uygulanıyor.

Adalet Bakanlığı; eğitim, kültür ve kişisel gelişim alanlarında tutuklu ve hükümlülerin kendilerini geliştirme imkanlarının artması için Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere kurumlar ve üniversitelerle çeşitli alanlarda iş birliği çalışmalarını sürdürüyor.