02 Kasım 2021

Çocuk Evlerinde geleceğin milli sporcuları yetişiyor

Sportif Yetenek Taramasıyla 2 bin 769 çocuk başarılı oldukları branşlara yönlendirildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının iş birliğiyle yürütülen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ile sporda yetenekli çocuklar tespit edilerek, yetenekli oldukları branşlarda eğitiliyor. Spor branşlarının tanıtılması amacıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ile iş birliğiyle etkinlikler düzenlenerek çocuklar ilgi ve yeteneklerine göre sanata veya spora yönlendiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Çocuk Evlerinde korunma ve bakım altında bulunan 7-12 yaş grubundaki çocukların spor yapma kültürünün geliştirilmesi, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılması, çocukların sporla tanıştırılması ve spora başlama yaşında olan yetenekli çocukların tespit edilmesi hedefiyle hayata geçirilen proje kapsamında 81 ilde taramalar gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı tesislerde yapılan test ve ölçümler nihayetinde, 38 olimpik branşta çocukların hangi spora yatkın olduğu belirlendi ve her bir çocuk için “Spor Karnesi” hazırlandı. İki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamında korunma ve bakım altındaki çocuklara da Sportif Yetenek Taraması yapıldı. Tarama sonucu spora yetenekli olduğu tespit edilen 2 bin 769 çocuk başarılı oldukları branşlara yönlendirildi.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda madalyalar kazandılar

Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet korumasındaki çocukların sportif ve kültürel faaliyetlere yönlendirilmesine öncelik tanıyor. Sosyal hizmet modellerinden yararlanan korunma ve bakım altındaki bu çocukların, fiziksel, bilişsel, psikolojik ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi ve boş zamanlarını verimli şekilde değerlendirmelerinin sağlanmasına önem veriliyor. Bakanlığın Çocuk Evlerinde yetişen çocukların 14’ü milli takımlarda spor yapıyor. Devlet korumasında yetişmiş milli sporcular, ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandıkları madalyalarla da gurur yaşatıyor. Çocuk Evlerindeki 13 bin 341 çocuktan 2 bin 394’ü lisanslı spor yapıyor, 2 bin 293’ü ise lisanssız olarak sporla ilgileniyor.

Çalışmalar antrenörlerin sorumluluğunda yürütülüyor ve sporcu çocuklara özel beslenme programları uygulanıyor. Özellikle önemli turnuvalar öncesinde çocukların ihtiyaç duyduğu psikolojik destek, ilgili ekipler tarafından sağlanıyor. Sporcu çocukların öğrenim gördüğü okuldaki idareci ve öğretmenlerden kaldıkları kuruluştaki personele kadar herkesin bu desteğin parçası olması için çaba gösteriliyor.