13 Temmuz 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Gençlik Zirvesi’nde gençlerle buluştu

“Gençler ülkemizin geleceğini hem inşa hem ihya edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik Zirvesi'nde gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada gençlere seslenerek, "Ben sizlerden ümitliyim ve sizler evelallah ülkemizin geleceğini farklı şekilde hem inşa hem de ihya edeceksiniz." dedi. Tüm illerden gelen gençleri 15 Temmuz gecesi gazilikle müşerref olan mekanda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi'nin başarılı geçmesini, ülke, millet ve tüm gençler için hayırlara vesile olmasını diledi. Erdoğan Türkiye Gençlik STK'leri Platformunda yer alan tüm kuruluşları böylesine önemli bir zirveye öncülük etmelerinden dolayı tebrik ederken halihazırda 88 üyesi ve 150 paydaşıyla gençlik alanında ülkenin en kuşatıcı iş birliği zemini olan platformun, kuruluşundan itibaren hayata geçirdiği projelerle önemli bir boşluğu doldurduğunu ifade etti.

“Gençlere ulaşmak, gençlerin hassasiyetlerini kaşımakla olmaz”

Nitelikli genç, nitelikli toplum teması altında yürütülen çalışmaların hem gençlerin hem de sivil toplum kuruluşlarının gelişimine, niteliklerini artırmalarına katkı sağladığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Öncelikle muhatabımız olan gençlerin hassasiyetlerini, kaygılarını, beklenti, talep ve hedeflerini bilmemiz gerekiyor. Ülkemizde özellikle bir kısım medya ve muhalefet, gençleri tanımak yerine kolaya kaçarak genci tanımlamaya çalışıyor. Kendi kafalarına, kendi o dar kalıplarına göre yaptıkları bu genç tanımı, özellikle milyonlarca insanı yaftalıyor. Gençlere ulaşmak, gençlerin hassasiyetlerini kaşımakla olmaz. Gençlere ulaşmak, gençlerin duygularını istismar etmekle de olmaz. Gençleri kazanmak için önce onları özellikle gayet güzel bir şekilde dinlemek, onlara kulak vermek ve onlarla bir duygudaşlık gerekir. Özellikle millete hesap verme sorumluluğu taşıyanlar, gençlerin ufkundan, dünyaya ve hayata dair özgün yaklaşımlarından muhakkak istifade etmenin yollarını aramalıdır. İşte biz 40 yılı aşan siyasi hayatımızın her safhasında olduğu gibi son 19 yılda da hep bunu yapmaya çalıştık, çalışıyoruz."

‘Kütüphane Söyleşilerinde’ gençlerle fikir alışverişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında; ülkenin dört bir yanından, farklı görüşten, farklı meslekten farklı eğitim düzeyinden gençleri Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde ağırladıkları Kütüphane Söyleşilerinden de bahsetti. Erdoğan, geçtiğimiz hafta üçüncüsü gerçekleştirilen Kütüphane Söyleşilerini, “Hem gençlerimizi dinliyoruz hem ülkemizin meselelerini konuşuyor hem de Türkiye’nin geleceğine dair karşılıklı hayallerimizi paylaşıyoruz.” diye anlattı. Söyleşilerde şimdiye kadar siyasetten dış politikaya, savunma sanayiinden ülkemizin uzay çalışmalarına, e-spordan teknolojiye, akademiden enerjiye uzanan çok geniş bir yelpazede gençlerle fikir teatisinde bulunuldu. En son buluşmanın 81 ilden misafirlerle Diyarbakır’da gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, bir sonraki buluşmaların Erzurum ve ardından Kahramanmaraş’ta yapılmasının planlandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle buluşmaların devam edeceğini anlatırken de “Gençlerle her sohbetimizde hamdolsun bu ülkenin geleceğine dair umutlarımız daha da artıyor” diye ekledi.

Türkiye’yi ve dünyayı takip eden gençler, büyüyen ve güçlenen bir ülkenin vatandaşları olduklarının bilinciyle geleceğe kendilerini en güzel şekilde hazırlıyor. Gençlerin başarı grafiği, sanattan spora, bilimden teknolojiye kadar her alanda giderek yükseliyor. Uluslararası spor müsabakalarında genç sporcular daha önce sınırlı varlık gösterdiğimiz branşlarda bile zirveyi artık kimseye kaptırmıyor. Sadece haziran ayında sporcularımızın uluslararası müsabakalarda elde ettiği madalya sayısı 54’ü geçti. Ülkemizi dünyada başarıyla temsil eden sporcularımız arasında devletimizin koruması ve bakımı altında olan 14 genç de bulunuyor. 34 ilden 8 bin 200 genci kapsaması ve sonuçları itibarıyla ufuk açıcı bir çalışma olan Türkiye’nin gençleri 2020 araştırması yapıldı. Bu tablo Türkiye’nin gençlerinin çoğu zaman onlar adına ahkam kesenlerden daha doğru çok daha sağ duyulu bir şekilde hayatını ve dünyayı okuduğunu gösteriyor.

Son 19 yılda gençlere birçok hizmet sağlandı

Gençler için, eğitim alt yapısını güçlendirmekten burslara, barınmadan teknoloji ve spora, istihdamdan destek ve teşvik paketlerine kadar pek çok adım atıldı. Türkiye genelinde 9 olan gençlik merkezi sayısını 374’e ulaştı. Spor tesisi sayısı 1575’ken iki kattan fazla artarak 3915’e çıktı. Mahallelere toplam 2750 adet futbol ve voleybol sahası kuruldu. Yüksek öğrenim yurt yatak kapasitesi 182 binden 700 bine taşındı. Üniversite sayısı 76’dan 207’ye yükseldi. Yüksek öğrenim burs ve kredi tutarı lisans öğrencileri için 45 liradan 650 liraya, yüksek lisans aylık 90 liradan 1300 liraya, doktora öğrencileri için aylık 135 liradan 1950 liraya kadar çıktı. Bürokrasiden siyasete, karar alma mekanizmalarında gençlerin önü açıldı. Seçilme yaşı önce 30’dan 25’e, ardından 18’e indirildi. Türkiye’nin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel hayatında gençlerin katkısı ve varlığı giderek artıyor.