26 Şubat 2021

Cumhurbaşkanlığı gençlere staj imkanı sağlıyor

Üniversite öğrencilerine staj müjdesi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın İnsan Kaynakları Ofisi tarafından 50 bin öğrenciye staj imkanı verilecek. “Staj Seferbirliği” kapsamında öğrencilere sunulacak olan staj programı için başvurular 22 Şubat’ta başladı. Adaylar internet üzerinden kimlik bilgileri ile başvuru yapabilecekler. “Senin İçin SeferBiriz” temasıyla başlatılan projede, 81 ilden ve her üniversiteden öğrenciler başvurabilecek. Programın şartlarını sağlayan ve başvuru sürecini tamamlayan öğrenciler kamu ve özel sektörde çeşitli kurumlarda çalışabilecek. İşverenler, stajyer havuzuna erişim sağlarken adayların kişisel bilgilerini göremeyecek. Böylece genç üniversite öğrencileri, liyakat temelli ve adaletli bir sistemde kariyer dünyasında yetkinliklerini ifade edebilecekler. Gençlerinkariyer olanaklarına erişmeleri açısından oldukça faydalı olan staj programı, fırsat eşitliğini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.  

Yurtdışında örnek gösterildi

Geçtiğimiz yıl pilot uygulaması başarıyla tamamlanan uygulama binlerce genci istihdam sürecine kazandırmıştı. Yurt dışında da beğeniyle karşılanan proje, uluslararası bir ekonomi örgütü olan OECD tarafından örnek proje olarak gösterilmişti. 2020 yılında uygulanmasına başlanan proje kapsamında bugüne kadar kamu ve özel sektörden 14 bin 115 öğrenci staj teklifinden faydalandı. Geçen yılki pilot uygulamada 168’i kamu kurumu ve 362’si özel sektör kuruluşu olmak üzere toplam 530 işveren yer aldı.

Öğrencilerin kendi alanlarında uzmanlaşmaları ve tecrübe edinmeleri için en temel adım olan stajı ulaşılabilir hale getiren proje, salgın sürecinin yarattığı olumsuz koşulları da hafifletmeyi amaçlıyor.

Nasıl başvurulur?

22 Şubat’ta başlayıp 22 Mart’ta sona erecek olan başvurular, Cumhurbaşkanlığının İnsan Kaynakları Ofisi’nin Kariyer Kapısı kısmının web sitesinden yapılacak olup, başvuracak adaylardan not ortalamasının 4 üzerinden en az 2 olması bekleniyor. Geçen sene yalnızca lisans öğrencilerini kapsayan proje, bu sene ön lisans öğrencilerini kapsayacak şekilde genişletildi. Ek olarak tüm üniversiteler ve bölümlerden adaylar başvuru yapabilecekler.