15 Ocak 2019

"Deneyap Teknoloji Atölyeleri" kurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinesinde ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması neticesinde “Deneyap Teknoloji Atölyeleri” kurulacak.

Proje, Türkiye'nin teknolojik kalkınma programı çerçevesinde, milli teknoloji hamlesinin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği kazandırmak ve yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilecek.

Kurulacak teknoloji atölyelerinde yenilikçi eğitim modeli esas alınacak. Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak.

Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık program kapsamındaki eğitimler tamamen ücretsiz olacak.