08 Ekim 2021

Devletin yaptığı modern tesislerle gençler spora yöneliyor

Şırnak'ta açılan tesisler çocuk ve gençleri spora yönlendirdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Şırnak'ta hizmete sunulan modern tesisler ile çocuk ve gençler spora teşvik ediliyor. Bakanlığın son yıllarda kente kazandırdığı tesisler, birçok çocuk ve gencin spora ilgisini artırdı. Şehirde 2 yıl önce 20 bin 149 lisanslı sporcu varken, devlet desteğiyle yapılan semt sahaları, yarı olimpik yüzme havuzları, voleybol ve basketbol sahaları ile tenis kortları gibi modern tesisler sayesinde bu sayı 40 bin 116'ya yükseldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre, bu yıl Türkiye'de haftalık spor tesislerinin kullanılmasında Şırnak 4 bin 720 kişi ile beşinci sıraya çıktı. Son iki yılda yapılan yamaç paraşütü, Cudi Cup Tenis, kick boks, Beytüşşebap ilçesindeki rafting turnuvaları da spora ilginin artmasına sebep oldu.

Lisanslı sporcuların sayısı artıyor

Özellikle Cudi Cup Tenis Turnuvası'nın ardından tenise de ilgisi artan çocuk ve gençler, Şırnak Üniversitesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait 7 tenis kortunda tenis oynuyor. Yaklaşık 3 bin çocuk ve gencin tenis oynadığı ilde, bu dalda 622 lisanslı sporcu bulunuyor. Şehirde, spor alanındaki yatırımlar ve tesislerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Vali Ali Hamza Pehlivan, spor alanında verdikleri desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanlığına teşekkür etti. Tesislerin yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Pehlivan, Şırnaklılar tarafından kullanıldıkça buraların değer ve anlam kazandığını kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti:

"İl merkezi ve ilçelerde spor salonları sayısı artıyor. Bütün ilçelerde spor salonları, semt sahaları ve yüzme havuzları var. 6 ilçemiz ve merkezde yarı olimpik yüzme havuzlarımız kuruldu. Bir kısmının da kurulumu devam ediyor. Şu anda il genelinde 3 gençlik merkezimiz var. Bu gençlik merkezlerimiz de yoğun bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Gençlerimize hizmet ediyor. Yeni kurulan tenis kortlarımız var."

Pehlivan, lisanslı sporcu sayısının arttığını vurgulayarak çocukların spora yönelmesinin kendilerini mutlu ettiğini, bunu bir yaşam tarzı haline getirmek istediklerini dile getirdi.

Modern tesisler kazanılan başarılarda büyük rol oynuyor

Tenis antrenörü Zehra Çam da şehirde farklı spor aktivitelerine erişim olduğunu, çocuk ve gençlerin bu alana yönelmesinin başarıları da beraberinde getirdiğini söyledi. Modern tesislerin çocukların ve gençlerin hem gelişimlerinde hem de başarılar elde etmelerinde büyük rol oynadığına dikkat çeken Çam, "Bu yatırımlar sayesinde şehirde tesislerimiz ve malzemelerimiz her geçen gün artıyor. Ulusal turnuvalar Şırnaklı sporcuların deneyim sahibi olmalarını sağladı. Bunların devamını bekliyoruz." ifadelerini kaydetti.

Kurs katılımcılarından Sedat Şık; 3 yıldır basketbol oynadığını, spor yaptığı için mutlu olduğunu söyleyerek, "Yapılan bütün tesisler çok güzel. Bunlardan en iyi şekilde yararlanıyoruz. Bu imkânları sundukları için teşekkür ediyoruz." dedi. Neçirvan Yürenç ise haftanın 4 günü yüzme kursuna geldiğini, milli sporcu olmayı hedeflediğini aktardı.