14 Haziran 2021

Devlet korumasında yetişen gençler kurum sonrasında da yalnız bırakılmıyor

Devlet korumasında yetişen 61 bin 169 genç istihdam edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığın resmi internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamada devlet korumasında yetişen gençlere sunulan hizmetin kariyer planlamasından istihdama, çalışma hayatı eğitiminden rehberlik hizmetine kadar çok geniş bir yelpazede olduğunu bildirdi. “Gençlerimizin hayata uyum sağlamaları için hem korumamız altındayken hem de sonrasında her türlü imkânı seferber ediyoruz”  ifadelerini kullanan Bakan Yanık, devlet koruması altında yetişen gençlere kurum sonrasında da çok yönlü destek sunduklarını, bu kapsamda 55.205 genci kamuda istihdam ettiklerini açıkladı. Gençlerin aynı zamanda özel sektörde de istihdam edilebilmeleri için her türlü desteği sunduklarını vurgulayan Bakan Yanık, Özel Sektör İstihdam Teşviki Uygulaması ile 5.964 gencin istihdam edildiğini de bildirdi.

Niteliklerine uygun alanlara atanıyorlar

Bakan Yanık koruma altındaki gençlerin kendi niteliklerine uygun işlerde çalışabilmesi için yasal düzenleme yapıldığını anımsatırken "Artık kamu kurum ve kuruluşlarına, mühendis, öğretmen, hemşire, avukat gibi mezun oldukları alanlara göre atamaları gerçekleştiriliyor. Gençlerimiz daha nitelikli ve kendilerine uygun görevleri layıkıyla yerine getiriyorlar." dedi.

İlk defa kamu görevlisi olarak göreve başlayacak gençlere hak ve sorumluluklarını anlatarak, iş hayatına bilinçli şekilde başlamalarını hedeflediklerini belirten Bakan Yanık, çeşitli nedenlerle sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençler için İş Hayatına Uyum Seminerleri düzenlediklerini aktardı.

 

Kariyer planlamalarına ortak olunuyor

Bakan Yanık, koruma altındaki çocukların kariyer planlamalarında da onlara eşlik ettiklerini anlatırken henüz kurum bakımı devam ederken yaşam becerileriyle çalışma hayatı ve hukuk konularında onlara eğitimler verdiklerini belirtti. Öte yandan, İŞKUR aracılığıyla meslek danışmanlığı eğitimi verildiğini söyleyen Bakan Yanık şu ifadeleri kaydetti: “Koruma ve bakım altında bulunan 13-15 ve 16-18 yaş aralığındaki çocuklarımızın daha iyi bir gelecek kurması için bu tür eğitimler veriyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlenen çalışmalar ile 1.650 çocuğumuz kariyer planlamasını gerçekleştirdi. Buna ek olarak mesleki ilgi, beceri ve yeteneklerinin desteklenip geliştirilmesini sağlıyoruz. Çocuklarımız beceri ve yeteneklerine göre mesleki kurslara yönlendiriliyor.”

Sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlere destek olmak için ayrıca kurum bakımından ayrılanlara "Bakım Sonrası İzleme ve Rehberlik" desteğinin de olduğunu kaydeden Bakan Yanık, “Meslek elemanlarımız gençlerimizin karşılaştıkları sorunların çözümü için onlarla irtibatı sürdürüyor. Barınma desteği ve sosyal ekonomik destek kapsamında onları desteklemeyi sürdürüyoruz. Gençlerimizi kurum sonrasında da yalnız bırakmıyoruz. Her zaman onların yanındayız” dedi.