28 Eylül 2021

Dünyada en fazla kamu yurduna sahip ülke

719 bin yükseköğrenim öğrencisine barınma imkânı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin açılmasıyla ortaya çıkan öğrencilerin barınma ihtiyaçları konusundaki yoğun taleple ilgili konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en fazla sayıda kamu yükseköğrenim öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesi olduğunun özellikle altını çizdi. Hükümete geldiklerinde Türkiye'de 190 olan yurt sayısını 774'e, 182 bin olan yatak kapasitesini de 719 bine çıkardıklarını belirten Erdoğan, ayrıca özel yurtların 300 binin üzerindeki yatak kapasitesinin de öğrencilerin hizmetinde olduğunu kaydetti. Bugün 81 ilin tamamındaki yurt binalarının öğrencilerin hizmetinde olduğunu ve 245 ilçe ile Kuzey Kıbrıs'ta da yurtlar bulunduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yurtlara ilişkin bilgi verdi.

Başvuranların yaklaşık yüzde 70’i yerleştirildi

Türkiye’nin kamu ve özel yurtlardaki yatak kapasitesini diğer ülkelerle kıyaslayan Erdoğan, İngiltere'de 550 bin, Fransa'da 365 bin, Almanya'da 290 bin, Hollanda'da 113 bin, İspanya'da 91 bin seviyesinde yatak kapasitesi olduğunu aktardı. Türkiye'nin 1 milyonu aşkın yatak kapasitesiyle bu konuda açık ara birinci olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu yıl yurt başvuruları kurum tarihinin en yüksek rakamı olan 624 bine yükselmiştir. Görüldüğü gibi odalarımızda bir yatak, iki yatak, bilemediniz üç yatak, bu şekilde yurtlarımız var ve yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 70'ine denk gelen 430 bini yurtlarımıza yerleştirilmiştir. Yangın ve sel afetlerinin yaşandığı bölgelerden gelen ve belirlenen şartları taşıyan öğrencilerimize yurtlarda öncelik verilmiş, kredileri de bursa dönüştürülmüştür." diye konuştu.

110 binden fazla yatak daha öğrencilere sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığına göre, şu anda yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciye burs ve kredi veriliyor. Birçok şehirde başvuran öğrencilerin hepsi Kredi ve Yurtlar Kurumumuzun yurtlarına yerleşti ve yurt kapasitelerinin tamamına yakını öğrencilerin hizmetine sunuldu. Şu anda yapımı süren, proje ve ihale aşamasında olan yurtlarla, 110 binin üzerinde yeni yatak daha yükseköğrenim öğrencilerinin hizmetine sunulacak. Eski dönemdeki ranza yataklı, 30-40 kişilik koğuş tipi odalar; 3-4 kişilik, bazalı, banyolu, çalışma masalı, dolaplı, internetli otel standardında odalara dönüştürüldü. Yurtlarda kalan öğrencilere verilen 45 lira, 650 liraya çıkarılırken, ayrıca aylık 570 lira beslenme yardımı yaparak öğrencilerin sağlıklı ve dengeli gıda almaları desteklendi.

Erdoğan, yılın 12 ayı boyunca yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciye lisans için 650 lira, yüksek lisans için 1300 lira, doktora için 1950 lira burs veya kredi verdiklerini hatırlattı. Tüm bunların öğrencilerin eğitimine verdikleri önemin ifadesi olan eser ve hizmetlerin sadece bir kısmı olduğunun altını çizen Erdoğan, bu ülkenin gençlerinin hedefledikleri seviyeye kadar eğitim görmelerini sağlayacak imkânı da altyapıyı da kendilerinin kurduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Biz eser ve hizmet siyasetiyle milletimizin emrinde olmayı sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin hepsine de başarılı, hayırlı ve verimli bir eğitim öğretim yılı diliyorum.”