09 Kasım 2021

Dünya genelinde "tanınmayı hak eden" kütüphane

Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi dünyanın başarılı kütüphaneleri arasında

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi'nin Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunca (IFLA) düzenlenen yarışmada, dünyada "tanınmayı hak eden" 32 kütüphane arasına girdiğini duyurdu. Kütüphane listesi işlevsel mimari, teknoloji kullanımı, dijital yenilikleri ve yerel kültürü barındırma özelliklerine göre hazırlanıyor. 9 Haziran 2017’deki saldırıda şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aykübe Yalçın’ın adının verildiği  Batman İl Halk Kütüphanesi, 18 Kasım 2020’de hizmete açılmıştı. 8 bin 300 metrekarelik kütüphanede 150 bin kitap bulunuyor. Aynı anda 1200 kişiye hizmet veren binada çocuklar için de özel alanlar yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, konuyla ilgi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanemiz, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunun (IFLA) düzenlediği 'Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması'nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi. Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesinin dünyanın başarılı kütüphaneleri arasında yer almasından dolayı mutluluk duyuyor, kütüphanemizin yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum."

Cumhurbaşkanı Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphane’nde gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da, birkaç gün önce Batman'da Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya geldi. Kütüphaneye adı verilen şehit Şenay Aybüke Yalçın'ı rahmetle yad eden Erdoğan, millete hizmet ederken bölücü terör örgütü tarafından alçakça katledilen tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, Mehmetçiklere Allah'tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinde Batman’ın 19 yılda nasıl tekrar inşa edildiğini anlattı. 20 yıl önceyle kıyaslayarak artık Batman’da üniversite ve hastanelerin olduğunu söyleyen Erdoğan, şimdi de 500 yataklı hastane yapıldığını ve farklı ilçelerde hastaneler açıldığını kaydetti. Erdoğan, ayrıca 19 yıl önce 30 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğuna 149 kilometre yol eklendiğini aktardı.

“Devletinize güvenin, kendinize inanın”

Hiçbir ayrım yapmadan, kökenine, diline, inancına bakmadan vatandaşların hepsini aynı samimiyetle sevdiklerini dile getiren Erdoğan, 84 milyonun tamamının bir, eşit ve aynı hürmet ve hizmete layık olduğunu söyledi. Göreve geldiklerinde 76 olan üniversite sayısını 207'ye çıkardıklarını, tüm illerde üniversite olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Batmanlı genç üniversite için buradan kalkıyor, nereye gidiyordu? Ya Ankara'ya ya İstanbul'a. Yani batıda herhangi bir yere gidiyordu. Şimdi biz üniversiteyi Batmanlı gencin ayağına getirdik. Bunu yaptık. Sizlerden tek beklentimiz var; devletinize güvenmeniz, kendinize inanmanız, büyük bir milletin evladı olduğunuzu asla unutmamanızdır. Yeter ki siz birlik ve beraberliğinizden taviz vermeyin, yeter ki siz aranıza fitne tohumlarının ekilmesine müsaade etmeyin. Yeter ki siz ağızlarını her açtıklarında millete karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına itibar etmeyin. Gerisi muhakkak gelecektir.”