12 Ekim 2021

Eğitime yatırım artıyor, genç işsizlik oranı azalıyor

Mesleki eğitimde 1000 Okul Projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi Kapanış ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni”ne katıldı. Erdoğan, konuşmasında eğitime yapılan yatırımlar, mesleki eğitimin güçlendirilmesi, 3600 ek gösterge meselesinin çözümü ve genç işsizlik oranı gibi hususlarda açıklamalar yaptı. 81 vilayetin tamamında, okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim öğretimin her seviyesinde yüz yüze eğitime başladıklarını hatırlatan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın sürecin sorunsuz şekilde ilerlemesi için gereken her türlü tedbiri aldığını dile getirdi. Hükümet olarak eğitim öğretimin kesintiye uğramaması için çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, aynı zamanda yeni yatırımlarla eğitim altyapısını tahkim ettiklerini ifade etti.

Mesleki eğitime 1 yılda 1 milyar lira yatırım

Son bir senede tamamlanan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi vesilesiyle bir araya geldiklerini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz bu projeyle, belirlenen okullara 1 yılda 1 milyar lira yatırım yaptık. Proje kapsamında, 1000 okula 1000 kütüphane kazandırmanın yanı sıra toplam 10 bin akıllı tahta ve 1000 fizik kimya biyoloji laboratuvarı kurduk. Ayrıca mevcut mesleki alan laboratuvarı ve atölyelerini güçlendirdik. Bu okullarımızın döner sermaye kapsamındaki üretimlerini artırmak için 544 yeni atölye, laboratuvar kurduk, 282 atölyeyi de güncelledik. Proje dahilindeki 1000 meslek okulumuzun bakım ve onarımlarını da yaparak eksiklikleri giderdik.

Bugün 1000 okul projesinin yanı sıra 24 ilde mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza kurulan 50 Ar-Ge merkezimizin de açılışını yapıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması ve bu ürünlerin fikri mülkiyet haklarını alarak ekonomik bir değere dönüştürülmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz Ar-Ge merkezlerini son derece önemli buluyoruz. Ar-Ge merkezleri ile öğrencilerimiz hem fikirlerini somutlaştırma fırsatı bulacak hem de okullarından başlayarak ekonomimize katkı sunacaklardır. Yine bu merkezler vasıtasıyla öğrencilerimizin mesleki becerileri artarken, yeni teknolojilerin takip edilmesi de kolaylaşacaktır. Güçlenen altyapısı, gelişen imkanları, modern Ar-Ge merkezleri, vizyoner ve yetkin eğitimci kadrosu ile bu okullarımız yeni çekim merkezleri olacaktır."

“Mesleki Eğitimde Patent, Marka ve Tasarım Yılı”

Meslek liselerinin de artık patent alabilecek düzeyde yeniliklere imza attıklarını kaydeden Erdoğan, bu okullarımızın başarıları arttıkça mesleki eğitime yönelik ilginin de ülkemiz genelinde güçlendiğini söyledi. Erdoğan, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının temasını, "Mesleki ve Teknik Eğitimde Patent, Faydalı Model, Marka ve Tasarım Yılı" olarak belirlediklerini bildirdi. Yıl içinde 803 patent, faydalı model, tasarım ve marka başvurusu yapıldı ve bunların 188'i tescil edildi; bu yıl ise, 250 ürün tescili hedeflenirken, şu an itibarıyla 198 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili alındı.

Bir dönem evlatlarımız arasında öz-üvey ayrımı yapan politikaların izlerinin tamamen silindiğini belirten Erdoğan, “Ülkemizde artık herhangi bir okul türüyle ilgili ayrımcılık, ötekileştirme veya adaletsizlik yoktur. Eğitimde eşitlik ve adaleti tüm yönleriyle tesis etmek hükümetimizin öncelikli meselesi olmayı sürdürecektir." diye konuştu.

Son 20 yıldır bütçede aslan payı eğitimin

Eğitimde günü kurtarmanın değil, istikbali garantiye almanın derdinde olduklarının altını çizen Erdoğan, "Türkiye'yi, milletimize söz verdiğimiz şekilde eğitim, sağlık, adalet ve emniyet temelleri üzerinde yükseltmeyi sürdürüyoruz. Bu amaçla, son 20 yılda hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını eğitime ayırdık. Mesela 2002 yılında eğitim bütçesi sadece 7,5 milyar lira iken 2021 yılında bu rakam 147 milyar liraya yükseldi. Görüldüğü gibi, nereden nereye... Yüksek öğrenimi de dahil ettiğimizde bu yılki eğitim bütçemiz 211 milyar lirayı aşıyor. Yine 20 yıl önce resmi/özel dahil, okul ve kurum sayımız 50 bin 877 iken bugün bu sayı, 88 bin 325'e çıktı. Ülkemiz genelindeki derslik sayısını da 343 binden 601 bin seviyesine getirdik." dedi.

“3600 ek gösterge meselesini, önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz”

Kadro tahsislerinde de en büyük payı eğitime verdiklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"2002 yılından bugüne kadar tam 713 bin 625 öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdik. Önceki ay, yüreği kıpır kıpır, idealist 20 bin genç öğretmenimizi görevlerine başlatmanın gururunu yaşadık. Ayrıca ilave 15 bin öğretmen atamasının müjdesini kısa süre önce kamuoyumuzla paylaşmıştık. Aynı şekilde öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini, önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz.

Mesleki eğitimde iki yeni düzenleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığına göre, mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin artırılması ve genç işsizlik oranının düşürülmesi için iki yeni düzenleme yapılıyor. Bunlardan ilki; mesleki eğitim merkezlerini sürdüren öğrencilerin dört yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü tamamen kaldırmak. Devlet bu yükü üstlenerek, iş gücü piyasasının güçlenmesi için işverenlere önemli bir destek sunuyor. İkinci olarak; mesleki eğitim merkezlerinin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerin aldıkları ücretler de iyileştiriliyor. Artık kalfalar, son sene, asgari ücretin üçte biri kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedefle ilgili olarak Mesleki Eğitim Kanunu'nda gerekli düzenlemeler kısa sürede yapılacak. Bu şekilde mesleki eğitim merkezleriyle ilgili kalıcı bir iyileşme sağlayacak ve Türkiye'de mesleki eğitim yeni bir evreye taşınacak.

Öte yandan lise ve üniversite mezunları istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını kısa sürede tamamlama ve iş gücü piyasasına süratle geçme imkanına sahip olacak. Milli Eğitim Bakanlığı da gerekli çalışmaları tamamladı. Böylelikle gençler, eğitim sürecinde ücret de alarak 6-7 ay gibi kısa süreli tamamlama programlarına devam edebilecek.

Erdoğan, konuşmasının sonunda, özel eğitim merkezlerinin 24 saat açık olması konusunda Adana'da öğrencilere söz verdiğini hatırlatarak, "Şu anda Külliye'mizdeki kütüphanemiz 24 saat açıktır. Aynı şekilde özel eğitim merkezlerimizi de 24 saat açık hale inşallah getireceğiz ve 24 saat burada öğrencilerimiz, her türlü imkandan istifade edecekler." ifadelerini kaydetti.