23 Eylül 2021

Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hayata geçiyor

Genç istihdam seferberliği

Genç nüfusun istihdamını artırmak için hazırlanan Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi’nde sona gelindi. Ekonominin 3 yıllık yol haritası olan Orta Vadeli Plan'da da bulunan belge, 2021-2023 yıllarını içeriyor. Bu belgeye göre, eğitim ve istihdam arasında işbirliği kurulacak. Uzmanlar belgede önemli başlıkların yer aldığının altını çiziyor. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, bu başlıkları şu sözlerle açıkladı:

"Bir kere eğitim ve istihdam işbirliğinin güçlendirilmesi. Bir diğer önemli başlık eğitimde de istihdamda da olmayan gençler var, birtakım eğitimler mesleki eğitimlerin verilmesi öngörülüyor. Bunun dışında da bir de geleceğin meslekleri var."

Her yıl ortalama 1 milyon 170 bin gence istihdam

Robot teknisyenliği, iklim uzmanlığı ve dijital dedektiflik, belgede yer alan meslekler arasında. İnsansız hava araçları ile ilgili uzmanların yetişmesi amacıyla tematik liseler kurulacak. Hazırlanan önermeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından taslak haline getirildi. Tarkan Zengin, belge için "Muhtemelen Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Ve oradan da yakın zamanda yayımlanması bekleniyor.” dedi. Ayrıca, her yıl ortalama 1 milyon 170 bin kişinin istihdam edilmesinin sağlanacağını da ekledi. Geliştirilen Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi ile, gençlerin beceri haritaları da oluşturulacak. Böylelikle eşleşme sistemi ile daha kolay istihdam olanağı sağlanacak.

Genç istihdam projeleri

Geçtiğimiz aylarda da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, genç istihdam projesinin gerçekleşmeye başladığını duyurmuştu. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı genç istihdam seferberliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı kuruluşların projelerinde görev alacaklardan yüzde 20’sinin yeni mezun olması şartını getirilmişti. Bakanlık bünyesindeki yüzde 20 şartı koyulan ilk ihaleler gerçekleştirilmeye başlandı.

Bakan Kurum açıklamasında “İlk etapta Mersin Anamur, İzmir, Samsun, Balıkesir Ayvalık, Diyarbakır Sur İçi ve Eskişehir’deki kamu binası inşaatlarımızda yeni mezun elektrik, makine, inşaat mühendislerimiz çalışacak; projelerimizi genç mimarlarımız çizecek. 6 ilimizdeki 8 projede görev alacak gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte 81 ilimizde, yüzlerce projemizde genç meslektaşlarımla daha güzel işler üreteceğiz. Gençler size güveniyoruz. İnşallah güçlü Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.