26 Temmuz 2021

Küçük mucitler Millet Kütüphanesi’nde bilimle buluşuyor

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi çocuklar için teknoloji atölyeleri düzenliyor

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler bölümünde, 5-17 yaş arasındaki çocukların bilim ve teknolojiye olan ilgi ve merakını artırmak üzere; "Tasarım ve Üretim", "Keşif" ve "Teknoloji" atölyelerinde etkinlikler organize ediliyor. Kurulumunu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı TÜBİTAK’ın yaptığı atölyelerde eğitim içerikleri ise alanında uzman akademisyenlerce hazırlanıyor. Atölyelerin içeriğinde, robotik kodlama, mobil uygulama, ahşap tasarımı, geometrik şekillerle üç boyutlu piramit ve prizma yapımı gibi hem tasarım ve modelleme hem de elektronik programlamaya yönelik etkinlikler bulunuyor. Çocukların bilim ve teknolojiye olan eğilimini artırmayı, bilimsel kavramlarla tanışma ve gündelik yaşamda karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilmelerini sağlamayı hedefleyen etkinlikler, Covid-19 salgını nedeniyle az sayıda katılımcıyla düzenleniyor.

Elektronik programlamaya aşina, bilimsel düşünen çocuklar

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt atölyelerle ilgili bilgi verirken, Teknoloji Atölyesi'nde çocukların algoritmalar, kodlama ve elektronik programlamaya aşina olduğunu, Keşif Atölyesi'nde bilimsel düşünmeyi öğrendiğini, Tasarım ve Üretim Atölyesi'nde ise modelleme ve tasarım odaklı problem çözmeyi tecrübe edindiğini aktardı. Etkinliklerin içeriğine ilişkin de bilgi veren Bozkurt şunları söyledi:

"Örneğin; Keşif Atölyesi'nde barınak etkinliğimiz var. Burada çocuklar, canlılar ve insanların ne tür yapılarda barındığını, barınak kavramının ne olduğunu anlıyor ve bir barınak yapmaya başlıyor. Da Vinci Köprüsü etkinliğinde, köprü kavramını anlıyor, sonrasında hep beraber Da Vinci köprüsünün bir prototipini yapıyorlar. Teknoloji Atölyesi'nde ise mobil uygulama, robotik kodlama, insansı robotları görüyorlar. Tasarım ve Üretim Atölyesi'nde ahşap tasarımı, 'Kendi Yük Gemimi Tasarlıyorum', 'Uçak Kanadı Tasarlıyorum' gibi çocuklara prototiplemeyi, tasarım odaklı düşünmeyi öğreten birçok etkinlik var."

“Çocukların kafalarında bir ışık yakmayı amaçlıyoruz”

Keşif Atölyesi’nde 5-10 yaş, Tasarım ve Üretim ile Teknoloji atölyelerinde ise 9-17 yaş çocuklara göre içerikler barındıran atölyelerin eğitmenleri, TÜBİTAK tarafından organize edilen eğitimleri alıyor. Böylece eğitmenler, atölyelerin uygulanışı, pedagojik olarak dikkat edilmesi gerekenler, cihazlar ile ekipmanların kullanımıyla ilgili bilgi sahibi oluyor. Veliler, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinin www.mk.gov.tr internet adresinden hafta içi ve hafta sonu düzenlenen etkinliklere kayıt yaptırılabiliyorken ayrıca bir rezervasyon sistemi üzerinde de çalışılıyor.

Bilim ve teknoloji çerçevesinde çalışmalar yapmayı teşvik etmeyi istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt, "Biz çocukların bilim ve teknolojiyi deneyimlemelerini, kafalarında bir ışık yakmayı amaçlıyoruz. Bir yeteneği varsa oraya yönelebilir, belki küçük mucitler çıkacaktır." diye kaydetti.