21 Nisan 2021

Lise öğrencileri su altı robotu tasarladı

Lise öğrencileri Teknofest için insansız su altı robotu geliştirdi

Manisa Fen Lisesi, Teknofest Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivaline her yıl çeşitli projelerle katılmış ve çeşitli dereceler elde etmeyi başarmıştı. Manisa Fen Lisesi öğrencileri bu sene de Teknofest 2021 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması kapsamında sualtı robotu tasarlayıp üretti. Öğrencilerin 3 boyutlu modelleme ile geliştirdiği, su altı manevra yapabilme özelliğine sahip robot ayrıca yapay zekayla kendi kendine karar verebilme ve bazı görevleri otonom şekilde yerine getirebilme yeteneğine sahip.

Robotun performans test çalışmaları başaldı

Manisa Fen Lisesi İnsansız Su Altı Araçları Takımı, yoğun çalışmalarıyla 3 hafta gibi kısa bir sürede robotu tamamlamayı başararak Atatürk Olimpik Yüzme Havuzları'nda robotun performans test çalışmalarına başladı. Takımlarını Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gören 10 öğrenciden oluşturduklarını söyleyen Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve proje danışmanı Ertuğ Gözaydın, takım içinde mekanik, yazılım, elektronik ve halkla ilişkiler ekiplerinin bulunduğunu dile getirdi. Gözaydın, öğrencilerin 3 aylık işi 3 haftada bitirdiğini sözlerine eklerken, "Esas amacımız milli savunma sanayisine, milli teknolojiye katkı sağlayabilecek mühendisler yetiştirebilmek, bunun altyapısını oluşturabilmek" diye konuştu.

Takımın yazılım bölümü kaptanı Ahmet Necip Önder, hazırladıkları robotla yurt içindeki yarışmalarda kendilerini kanıtlamalarının ardından yurt dışındaki yarışmalarda da yer almayı istediklerini söyledi. Robotlarının çok fonksiyonlu olduğunu ve yapay zekayla çeşitli görevleri otonom olarak yerine getirebildiğini dile getiren Ömer Efe Ulusoy da farklı görevleri de robota entegre edebildiklerini vurguladı. Takımın mekanik bölümü kaptanı Burakhan Arıkanlı ise gelecekte Türkiye'nin İHA ve SİHA'larla yaptığı atılımı, su altı çalışmalarıyla da sürdürmeyi hayal ettiklerini aktardı. Takım kaptanı Hakkı Arda Acar da Karadeniz ve Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmaları ile ülke savunmasında görev almak üzere teknolojiler geliştirmeyi hayal ettiklerini anlattı. Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, öğrencilerin gayretli çalışmasının meyvelerini Teknofest'te almayı umut ettiklerini kaydetti.