10 Nisan 2021

Milli tekvandocu Hakan Reçber Avrupa Şampiyonu oldu

Avrupa Büyükler Şampiyonası’nda 1 altın 2 gümüş madalya

Yarı finalde erkekler 63 kiloda Hakan Reçber, Belçika’nın 1 numaralı seri başı Jaouad Achab’ı yenerek Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası’nın ikinci gününde finale yükseldi. Kadınlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün,  Letonya’dan Inese Tarvida’yı ve kadınlar 53 kiloda Zeliha Ağrıs da yarı finalde Macaristan’dan Luca Patakfalvy’i yenerek finalde yarışma hakkı kazandı. Müsabakaların finalinde erkekler 63 kilo grubunda İspanya’dan Joan Jorquera’yı 18-12 yenen Türk milli sporcu Hakan Reçber, altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu oldu.

Hakan, 2015 yılında yakalandığı spor yapması bir kenara yürümesini bile kısıtlayan hastalığını, hayalini kurduğu tekvando sayesinde yenmişti. Pes etmeden çalışmalarına devam eden genç tekvandocu 2018 Avrupa şampiyonasında alt yaş gruplarında dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşmış, ilk kez mücadele ettiği büyükler kategorisinde de Avrupa ikinciliği kazanmıştı.

 

2021 Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası’nın finalinde; Hatice Kübra İlgün, kadınlar 57 kiloda olimpiyat şampiyonu İngiliz Jade Jones’a 20-5 yenilerek Avrupa ikincisi oldu. Zeliha Ağrıs ise 53 kilo finalinde Rusya’dan Tatiana Minina’ya 24-17 mağlup olarak gümüş madalya kazandı.

Yayımladığı mesajla altın madalya kazanan Hakan Reçber’i, gümüş madalya kazanan Zeliha Ağrıs ve Hatice Kübra İlgün’ü tebrik eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporcularımızın başarısında emeği geçen herkese şükranlarımı sunduğunu da ekledi. Bakan Kasap oğlu ayrıca sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı:

“Harikasın şampiyon!

Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda erkekler 63 kiloda altın madalyanın sahibi olan milli sporcumuz Hakan Reçber’i yürekten tebrik ediyorum."