17 Aralık 2018

Okullarda “Mobil Sosyal Hizmet Birimleri” kuruldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı okullarda risk altında bulunan çocuklar için koruyucu ve önleyici hizmet sunan “Mobil Sosyal Hizmet Birimleri” oluşturdu.

Öğrencileri uyuşturucu, istismar, alkol ve benzeri tehlikelerden korumak için uzman pedagog ve sosyal hizmet çalışanlarından oluşan “Mobil Sosyal Hizmet Birimleri” kuruldu. Okul çevrelerinde yaşanan ve velilerin endişelendiği sorunları gidermeyi amaçlayan proje, 30 ilde sosyal çalışma görevlileri ve kolluk personelinden oluşan 60 mobil ekip ile göreve başladı.

Devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocukları tespit edilip aile ve okul ortamında takibi yapılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Yavrularımızı koruma, onları geleceğe daha kalifiye ve güçlü hazırlama noktasında bu çalışma tarihe geçecek. Okulu ev huzuruna kavuşturup ve ana baba kucağı kadar güvenli bir yer haline getiriyoruz. Devlet öğrencilerin okuldaki ebeveyni gibi olacak.”