26 Ağustos 2021

Okullar için Covid-19 rehberi hazırlandı

MEB ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gereken önlemler rehberi

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle "Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" hazırlandı. İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen rehber, okulda bulunan bütün çalışanları, öğrencileri ve velileri kapsıyor. Rehberde öncelikle, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması tavsiye edildi. Öğrencilerle aynı ortamda bulunması mecburi olan ve aşı olmamış öğretmenlerle okul personelinin, haftada iki kez PCR testi yapmaları istenecek. Test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere okul tarafından kayıtlı tutulacak. Yeteri kadar tıbbi maske öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyaç halinde kullanımı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacak. Öğrenci ve çalışanların hasta, temaslı veya risklilik durumları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki veri alışverişiyle takip edilecek ve okullara gerekli geri bildirim yapılacak.

Öğrenciler ve tüm personel okulda maske takacak

Enfeksiyon kontrolü ve okula giriş koşullarını içeren eğitim verilecek ve okul yönetiminin belirlediği görevli tarafından bu programın uygulanması ve alınan önlemler takip edilecek. Rehberde, maske kullanımıyla ilgili önlemler de belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki bütün öğrenciler okula maske ile gelecek. Gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorluk yaşayan çocuklar istisna olabilecek. Öğretmenler ve diğer görevliler aşılanma durumuna bakılmaksızın okul bahçesine girişlerinden itibaren, okulda bulundukları zaman boyunca sürekli maske takacak. Veli ve ziyaretçilerin, salgın döneminde mümkün oldukça okul bahçesi de dahil okul içine girişlerine izin verilmeyecek.

Okul bahçesi ve çevresinde sosyal mesafe kurallarına uyulacak

"Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi"nde okulda sağlanacak sosyal mesafeye ilişkin önlemler de bulunuyor. Bu önlemler kapsamında, okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer personelin kalabalık gruplar oluşturmasının önüne geçilecek. Okula giriş, çıkış ve ders aralarında mesafenin korunması için düzenlemeler yapılacak. Okul bahçesinde öğrenciler arasında sosyal mesafe olmasına önem verilecek. Vaka hızının ve bulaş riskinin yüksek olduğu ya da vaka sayısında ani yükselme görülen bölgelerde il ve ilçe sağlık müdürlükleri koordinasyonunda gerekli tedbirler alınacak.

Ders süreleri, 40 dakikayı aşmayacak şekilde tasarlanırken sınıfın fiziksel boyutu ve öğrenci sayısı dikkate alınacak. Okulların temizliğine ilişkin önlemlere de yer verilen rehbere göre, okulların rutin temizliği sıklaştırılacak. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer okul personelinin el hijyeni için ortak alanlara koymak üzere uygun sayıda el antiseptiği temin edilecek. Ziyaretçiler zorunlu olmadıkça okula alınmayacak. Alınması gerekli durumlarda ise HES kodu sorgulamasıyla "Risksiz" olduğu onaylanacak.