19 Nisan 2021

Paralimpik Milli Yüzücüler Türkiye’nin gururu oldu

Paralimpik Dünya Serileri’nde Milli yüzücülerimizden madalya yağmuru

Paralimpik Yüzme Dünya Serileri'nde mücadele eden Milli Takımımız, ilk günde 8 madalya ve son günde de 6 madalya daha kazanarak organizasyonu 14 madalya ile bitirdi. İtalya'nın Udine kentindeki Lignano Sabbiadoro'da düzenlenen Paralimpik Yüzme Dünya Serileri'nin birinci gününde, Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan yapılan duyuruya göre Milli sporcularımız Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk, 50 metre sırtüstü ve 200 metre serbest stil finallerinde birlikte yarışarak kürsüye de beraber çıktılar. 50 metre sırtüstü kadınlarda Sümeyye Boyacı 43.83'lük derecesiyle birinci olarak kürsünün ilk basamağına yerleşirken, Sevilay Öztürk 45.97'lik derecesiyle ikinci oldu ve gümüş madalya kazandı. Sümeyye, bu sonuçla 2019 Dünya Şampiyonası'ndaki 44.74'lük derecesini 0.91 saniye geliştirdi. Sümeyye ve Sevilay'ın bu yarıştaki sonuçları gençler kategorisinde de değerlendirildi ve ilk iki sırayı alan Milli yüzücülerimiz madalya sayısını 4'e çıkardı.

200 metre serbest stil gençler kategorisi finalinde ise Sümeyye Boyacı 03.23.51'lik derecesiyle ikincilik kazanarak gümüş, Sevilay Öztürk de 03.30.77'lik derecesiyle üçüncülük kazanarak bronz madalya elde etti. Koral Berkin Kutlu 200 metre serbest stil erkekler finalindeki mücadelesinde 02.58.42'lik derecesiyle ikinci olarak gümüş madalyaya sahip oldu. Ayrıca Kutlu’nun derecesi gençler kategorisinde de değerlendirildi ve bu kategoride tek sporcu olan yüzücü altın madalya elde etmiş oldu. Böylece serinin ilk gününde Milli takım 3 altın, 4 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 8 madalya elde etti. 

Milli yüzücüler İtalya serisini 14 madalyayla bitirdi

Paralimpik Yüzme Dünya Serisi'nin son gününde 6 madalya daha kazanan Milli yüzücülerimiz, organizasyonu 14 madalya ile bitirdi. Milli sporculardan Sümeyye Boyacı ve Sevilay Öztürk, bu kez 50 metre kelebek kadınlar kategorisinde final yarışının ardından kürsüye birlikte çıktı. Sevilay Öztürk 46.58'lik derecesiyle İtalyan Giulia Terzi'nin ardından gelerek ikinci ve 49.50'lik derecesiyle Sümeyye Boyacı ise üçüncü oldu. Sporcuların bu sonuçları gençler kategorisinde de değerlendirildi ve bu kategoride iki sporcu olan Sevilay altın, Sümeyye ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

50 metre serbest stil gençler kategorisinde 38.75'lik derecesiyle Koral Berkin Kutlu ikinciliğe ulaşarak gümüş madalya aldı. Bunun yanı sıra Berkin, 50 metre kelebek kategorisinde 41.05'lik derecesiyle tek sporcu olarak yüzdüğü müsabakadan altın madalya ile ayrıldı.

Serinin ilk gününde 8 madalya kazanan Milli yüzücülerimiz, son gün kazandığı 6 madalya ile organizasyonu 5 altın, 7 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 14 madalyayla tamamladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve TBMM Başkanı Şentop'tan tebrik

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında şu sözleriyle Sümeyye Boyacı’yı kutladı:

“2021 World Para Swimming Series yarışlarında 50 metre sırt üstünde Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonası'nda birinci olarak göğsümüzü kabartan Sümeyye Boyacı kızımızı canı gönülden kutluyorum. Harikasın Sümeyye, başarıların daim olsun." 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kullandığı "Milli yüzücü Sümeyye Boyacı kızımız, İtalya'da düzenlenen 2021 World Para Swimming Series yarışlarında, 50 metre sırt üstünde birinci oldu. Başarıların daim olsun." ifadeleriyle Sümeyye Boyacı’yı tebrik etti.