15 Nisan 2021

Suça sürüklenen çocuklar için Çocuk Hizmetleri’nde özel birim

Bakanlık suça sürüklenen çocuklara özel birim kurdu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk koruma politikası gereği korunma ihtiyacı olan çocukları öncelikle kendi aileleri yanında destekliyor, bunun olanaksız olduğu zamanlarda ise koruyucu aile veya evlat edinme hizmetlerini devreye sokuyor. Bu programlarla aile odaklı bakım sağlanması mümkün olamayan çocuklara da aile yapısına en yakın model olan “ev tipi yatılı sosyal hizmet birimleri”nden faydalandırılıyor. Bakanlık bu çocuklar için yeni bir adım attı, devlet korumasına ihtiyaç duyan ve suça sürüklenen çocuklar için uygun hizmet modellerinin hızlı ve aktif şekilde tayin edilmesi ve çocukların gelişiminin izlenmesi için özel bir birim kuruldu. Bu birim Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdürecek.

Devlet korumasına ihtiyaç duyan veya suça sürüklenen çocuklar için öncelikli müdahale “İlk Kabul Merkezleri” tarafından yapılacak, bakanlık tarafından kurulan yeni birim psikososyal destek programlarını belirleyecek. Birim aynı zamanda çocuklara uygulanan programları düzenli olarak takip edecek.

Birimin görevleri arasında çocukların durumuna uygun hizmet modelinin belirlenmesinde aile odaklı hizmetlere öncelik verilmesi, Çocuk Koruma Kanunu'ndaki tedbirlerin yürütülmesi ve koordinasyonunu sağlamak gibi faaliyetler de bulunacak.

Bakanlığın yeni birimi tarafından risk altındaki çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, refahlarının yükseltilmesi, ihmal ve istismarlarının önlenmesi kapsamında da çalışmalar yürütülecek.