19 Şubat 2021

Üniversite öğrencilerine Vergi muafiyeti!

Vergi muafiyeti kapsamı genişletildi: Online satış yapan üniversite öğrencileri de kapsama alındı. 

Pandemi sırasında evde geçirilen sürenin artması sosyal yaşamdaki alışkanlıkları değiştirdi. Kısıtlamalarla evde vakit geçiren öğrenciler üretime yöneldi. Takı, boncuk işi, seramik boyama, resim, sepet, ahşap bebek oyuncakları ve tablo satışı gibi el ürünleri yapan üniversite öğrencileri de vergi avantajlarından yararlanabiliyor.

Artık öğrenciler de bu uygulamadan yararlanabilecekler.

Üniversite öğrencileri tıpkı ev hanımları gibi ofis açmadan veya çok az sermaye ile vergi ödemeden para kazanmaya başladılar. Ev yapımı ürünler web siteleri aracılığıyla ülkenin her yerinde pazarlanabilmekte. Kasım 2020'de uygulamaya konulan düzenleme ile ev üretimini internet üzerinden satanlara vergi muafiyeti getirildi.

Öğrenciler için vergi muafiyet belgesi

Koronavirüs salgını sırasında evde geçirilen sürenin artması, evde üretimi teşvik etti ve çevrimiçi eğitim alan üniversite öğrencileri için iş fırsatları yarattı. Online satışlar, gençlerin para kazanmasını da kolaylaştırdı. İnternet üzerinden ev yapımı takı, boncuk işi, seramik, resim, sepet, ahşap bebek oyuncakları ve tablo gibi ürünler satan üniversite öğrencileri de ev hanımları gibi vergi avantajlarından yararlanabilecek. Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin en yakın vergi dairesine giderek "vergi muafiyet belgesi" almaları yeterli olacak.

Limit 240 bin lira

Vergi muafiyeti 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanacak. Faydalanmak isteyenler, ikamet ettikleri yerdeki vergi dairesine başvurarak esnaf vergi muafiyeti belgesi alabilirler. Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyenler herhangi bir bankadan ticari hesap açmaları gerekiyor. İnternette satılan ürünlerin tüm gelirleri ise bu hesapta toplanmak zorunda. Fakat bir takvim yılında elde edilen gelir bu yıl için 240 bin lirayı aşarsa muafiyet uygulanmayacak. Bu limit her yıl güncel ekonomik göstergelere göre revize edilecektir.