03 Mayıs 2021

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan tam kapanma yardımı

2 milyondan fazla haneye Tam Kapanma Sosyal Yardımı yapılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, başlattıkları "Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı" isimli yardım programıyla ihtiyaç sahibi ailelere tam kapanma döneminde destek olacaklarını aktaran yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Yanık bahsi geçen yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından pandemi kaynaklı ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen hanelere yönelik olduğunu ve uygulama için başvuruya gerek olmadığını açıklarken şunları da aktardı:

"Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV'lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira tutarında 'Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı' ödemesi gerçekleştireceğiz."

Desteğin devamı için 183 milyon lira ilave kaynak

Bakanlık, program kapsamında yapılacak olan destek ödemelerinin, hâlihazırda e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağını belirtti. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan hem de PTT kartı kullanmayan kişilerin destek ödemeleri ise Ramazan Bayramı'na kadar ikametgah adreslerine teslim edilecek.

Ayrıca Bakanlık tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının destek olduğu diğer hanelere desteğin sürdürülmesi için 183 milyon lira ilave kaynak aktarımı gerçekleştirilecek.

Öte yandan aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarının ödemesi de ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemeleri ile birlikte yapılacak. Yanık, açıklamasında e-Devlet sitesinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının "Sosyal Yardım Sorgula" başlıklı bölümünden Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun sorgulanabileceğini de kaydetti.