15 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İşçilerle Buluşma" programına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçiler için son 19 yılı değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (Türk-İş) bağlı işçilerle bir araya geldi. Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, farklı sektörlerde alınlarının teriyle ekmeklerini kazanan işçilerle, bu gazi mekânda, milletin evinde bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de makroekonomide dengelerin tekrar yerine oturmaya başladığını, göstergelerin, ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ettiğini söyledi. Türkiye'nin potansiyeline, milletin çalışkanlığına ve üretkenliğine güvenerek çıtayı sürekli daha yükseğe çıkardıklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin son 19 yılda istihdam sayısını 9,5 milyon artırırken, çalışanların gelir seviyesini de kat ve kat yükseltmiş bir ülke olduğu gerçeğinin asla unutulmaması gerektiğini vurguladı.

İşçilerin refah seviyesinin yükseltilmesi için mücadele ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığına göre; milli gelir Türk lirası olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücret de 16 kata yakın arttı. Aynı yükseliş, 27 kat artan emekli maaşlarında da görülüyor. Bugüne kadar yapılan tüm toplu sözleşme görüşmelerinde her zaman çalışanların gelirlerini ve refahlarını yükseltecek formüller üzerinde duruldu. Kamu işçilerinin ücretlerindeki artışlar, özel sektörü de benzer yönde hareket etmeye yönelttiği için burada çıkan rakamlar da kısa sürede tüm çalışanları içine aldı.

"Biz, hep ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle insanımızın hayat kalitesini, gelirlerini yükselterek de refah seviyesini artırmak için mücadele ettik." sözlerini kaydeden Erdoğan, milletle birlikte ilan ettikleri 2023 hedeflerinde Türkiye'yi her alanda olduğu gibi çalışanların gelir seviyeleri konusunda da en üst sıralara çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

700 bin kamu işçisinin ücretlerinde iyileştirmeler yapıldı

Son yıllarda ardı ardına yaşanan darbe girişimleri, ekonomik saldırılar, salgın musibeti ve afetler sebebiyle biraz gecikme yaşanmış olsa da bu hedefe sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Son dönemde sanayi üretiminde, ihracatta, istihdamda, büyümede hızlı bir yükselişle salgın öncesi dönemin bile üzerine çıktık. Aynı şekilde turizm başta olmak üzere hizmetler sektöründe süratli bir toparlanma yaşanıyor. Makroekonomide dengeler tekrar yerine oturmaya başladı. Göstergeler, ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor. Tüm bu olumlu gelişmeler, hem işçilerimizin hem memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkâr artışlar yapmaya kavuşma imkânı sağladı. Mesela geçtiğimiz ay imzalanan Kamu İşçileri Toplu Sözleşme İş Sözleşmesiyle 700 bin kamu işçimizin ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Bu kapsamda asgari ücret ile 4 bin lira arasında ücret alan işçilerimize seyyanen 500 lira zam yaptık. Böylece 4 bin liraya kadar olan işçilerimizin ücretlerinde yüzde 34, tüm işçilerimizin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Sosyal yardımlar, ilave tediye ikramiyeleri gibi ödemelerle aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır."

"Büyük ve güçlü Türkiye silueti ufukta gözükmüştür"

Emeklilerin bayram ikramiyelerindeki artış gibi memur maaşlarında da en düşük ücretlerde yüzde 31’i geçen oranlarda artış yapıldı. Böylece çalışanların gelirleri artarken, esnafından sanayicisine her grubu gözeten uygulamalar geliştirilerek kapsamlı sosyal destek programlarıyla her vatandaş kollandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük ve güçlü Türkiye müjdesini vererek sözlerine devam etti:

"Eğer bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının faydalanmasını temin etmeyeceksek, bunca gayrete, bunca mücadeleye, bunca kavgaya ne gerek var? Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz derken, bunu sadece şu veya bu kesim için değil, işçisinden memuruna, esnafından emeklisine herkes için söylüyoruz. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe her bir vatandaşımızın da refah seviyesi artacaktır. Allah'ın izniyle büyük ve güçlü Türkiye silueti ufukta gözükmüştür. Biz, millet olarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıktığımız müddetçe, bu hedefe ulaşmamıza kimse engel olamaz. Ülkemizin siyasetten ekonomiye, savunmadan altyapıya her alanda kat ettiği mesafeyi görenlerin panikleri doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. İnşallah hem asırlık kayıplarımızı telafi ettiğimiz hem de aydınlık geleceğimize güvenle baktığımız bir dönemin eşiğindeyiz. Sembolü 2023 hedeflerimiz olan bu süreci istikrar ve güven iklimini koruyarak devam ettirdiğimizde evlatlarımıza hepimizin hayali olan bir ülke bırakacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."