16 Eylül 2021

Hem hayvancılık destekleniyor hem ekonomiye katkı sağlanıyor

Devletin çiftçiye desteğiyle “tersine göç” başladı

Küçükbaş hayvan varlığında en üstte yer alan Van'da, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle "Köyümde Yaşamak İçin Bir 'Sürü' Nedenim Var Projesi" başlatıldı. Ziraat Bankası'nın iş birliği kapsamında yürütülen ve hayvan sayısının artırılmasını hedefleyen proje için başvurular ve destekler devam ediyor. Terör ve çeşitli nedenlerle yıllar önce terk edilen mahallelerin yeniden hareketlendirilmesi, yerli ırk koyun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve kırsalda yaşayan vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesi için gerçekleştirilen projeden faydalanmak isteyen çiftçilere, Ziraat Bankası tarafından 100 bin liraya kadar faizsiz, 50 bin liraya kadar da düşük faizli kredi imkânı veriliyor. Van'da, hem küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi hem de ekonomiye katkının artırılması için sağlanan bu destekler ve hayata geçirilen projeler, kırsal mahallelere dönüşleri de hızlandırdı.

İl ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek desteklemeden yararlanan çiftçiler, aldıkları küçükbaş hayvanlarla yıllar sonra göç ettikleri topraklara dönerek hayvancılık yapıyor. Van'ın Erciş ilçesinde projeye başvuran yaklaşık 45 kişiye verilen 4 bin 500 koyun desteğiyle 20 ailenin kırsal bölgelerdeki mahallelerine dönmeleri sağlandı.

Şu ana kadar 4 bin 500 küçükbaş dağıtıldı

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihat Çağrı, projenin üreticilerden ve vatandaşlardan ilgi gördüğünü, desteklerden faydalanmak isteyenlerin sayısının gün geçtikçe arttığını bildirdi. Kaymakamlığın iş birliğiyle başvuru sahiplerine ihtiyaçları olan desteğin verildiğini anlatan Çağrı, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımıza hayvan seçiminde yardımcı oluyoruz, hayvan kabulünde görev alıyoruz. Şu ana kadar 4 bin 500 küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdik. Bu başvurular artarak devam ediyor. İlçemizin küçükbaş hayvan varlığının artırılmasına proje önemli bir katkı sunacak. 7 yıl faizsiz, ilk 2 yıl ödemesiz olan proje ilgi gördü. Daha önce köylerinden kente göç eden vatandaşlar bu proje kapsamında geri dönüş yaparak hayvancılığa başladı. Bahçelerde, tarlalarda artık koyun seslerini duymaya başladık. Hayvancılık yapmaktan vazgeçmiş birçok vatandaşımız tekrar hayvan beslemeye karar verdi. Yaklaşık 20 ailemiz köylerine döndü. Bu gelişmeler bizi sevindiriyor."

“Projeden de faydalanarak 100 koyun sahibi oldum”

Kocapınar Mahallesi’nde yaşayan Kemal Tüncer de yeniden hayvancılığa başlamaktan mutluluk duyan vatandaşlardan biri. “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var Projesi” sayesinde ahırların, tarlaların, yaylaların şenlendiğini, koyun ve kuzuların sesini duymaya başladıklarını dile getiren Tüncer, “3 yıl önce maddi nedenlerle köyümü terk etmiştim. Projenin varlığını duydum ve 8 ay önce köyüme geri döndüm. Projeden de faydalanarak 100 koyun sahibi oldum. İlk yıl ödemesiz, 6 yıl taksit ödeme imkanı sunan proje bizim gibi yerini yurdunu terk etmiş insanlar için büyük bir avantaj oldu. Hayvancılıkla birlikte tarıma da başladık. Bize destek verenlere teşekkür ederiz.” dedi.