01 Eylül 2021

Kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçiye destek

Hububat ve baklagil üreticilerine destek verilecek

Kuraklık yüzünden yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla destekleme ödemesi yapılacak. Bu sene iklim faktörlerine bağlı olarak yetersiz yağış sebebiyle bazı bölgelerde kuraklık yaşandı. Tarlalardaki ürünlerin kuruması, birçok çiftçiyi zarara uğrattı. Hükümet, bu durum üzerine harekete geçti. Bu çerçevede, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere gelir desteği ödemesi yapılması kararı alındı. 2021 Yılında İklimsel Faktörlere Bağlı Olarak Gerçekleşen Yetersiz Yağış Nedeniyle Verim Kaybı Yaşayan Çiftçilere Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Destek ödemeleri başlıyor

Destekten yararlanacakların, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇSK) kayıtlı olmaları ve kuru şartlarda arpa, buğday, tritikale, nohut, mercimek, yulaf ve çavdar ürünlerini ekmiş olmaları gerekiyor. Verim kaybı oranı yüzde 30-39 olan çiftçilere dönüm başına 30 TL ödenecek. Ürününün yarısını kaybeden çiftçiye ödenecek rakam dönüm başına 50 TL, ürününün tamamını kaybeden çiftçiye İse 100 TL olacak. Verim kaybının belirlenmesinde, ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmeleri AŞ (TARSİM) hasar tespit komisyonları kayıtları dikkate alınarak belirlenen oranlar esaslar alınacak. Karar hükümlerinin yürütmesi de Tarım ve Orman Bakanı sorumluluğunda olacak.

“Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, geçtiğimiz günlerde katıldığı programda ülkemizde ilkbahardan bu yana şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirtmişti. Ülke olarak bu yıl iki önemli risk ve problemle karşı karşıya kalındığını vurgulayan Mehmet Hadi Tunç, "Bunlardan birincisi tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19, ikincisi ise kuraklık. İklim değişikliklerinin getirdiği riskleri ülke olarak yaşıyoruz. Şiddetli bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Bu kuraklık tarımsal alanı çok etkiledi. Kuraklık, susuz ve kuru ortamda üretilen buğday, arpa, mercimek ve nohut gibi tarımsal ürünlere zarar verdi. Bu ürünlerimizin rekoltelerinde bazı önemli olumsuz etkileri oldu. Bu da kuraklıktan kaynaklı hasarların oluşmasına sebep oldu. Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kuraklıktan etkilenen üreticilerimize ve çiftçilerimize kuraklığın oranına bağlı olarak dekara 100 liraya kadar destekte bulunulacağının müjdesini verdi." açıklamasını yaptı.

Destekten tüm üreticiler faydalanabilecek

Bu çalışmanın tüm üreticiler için olduğunu ekleyen Tunç, sözlerine şöyle devam etti:

"Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilerimize de Afet Fonu'ndan yardım yapılacak. Bununla birlikte önümüzdeki yıl tohumlarını alabilecekler. Aslında bu adı konmamış bir tohum desteği. Biz buna 'çiftçi hasar bedeli' diyoruz. Böyle isimlendirildi ama önümüzdeki yıl 'sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin' diye verilen bir destektir.

Çiftçimiz bunu almak suretiyle tohumunu sağlayacak, önümüzdeki yıl tarlasını yeniden ekecektir. Ayrıca Bakanlık olarak yüzde 75 hibeli tohum desteklerimiz var. Bunlar da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir programdır. Bu geçtiğimiz yıl uygulandı. Bu yıl da uygulanıyor, inşallah gelecek yıl da uygulanacak. Bir karış dahi ekilmedik alan kalmaması için tohum desteklerimiz devam ediyor."