14 Mayıs 2021

Almanya’daki bakımevinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının desteğiyle yurda dönüş

Almanya’daki felçli kadın çocuklarının talebiyle Türkiye’ye getirildi

Almanya’da, hayatını tekerlekli sandalyeyle sürdüren Hanife Kocaman geçirdiği trafik kazasının ardından yürüyemez hale gelince Türkiye’deki çocuklarının talebi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da desteğiyle memleketine getirildi. 2011 yılında geçirdiği felç yüzünden hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı idame ettiren 66 yaşındaki Hanife Kocaman gördüğü fizik tedavi ve rehabilitasyon yardımıyla ihtiyaçlarını kendisi karşılayabiliyordu ancak Kocaman, yaklaşık 5 ay önce marketten dönerken bir otomobilin, akülü arabasına çarpması sonucu yaralandı. Kocaman kaldırıldığı hastanede bir süre tedavi görse de kaza sonucu kendisine bakamayacak hale gelerek Düsseldorf'taki bir bakımevine yerleştirildi.

Hanife Kocaman'ın Türkiye'de yaşayan oğlu Rıfat Köse annesinin kendilerinden uzakta bir bakımevinde yaşamını devam ettirmesini istememeleri üzerine annesinin ülkeye gönderilmesi için Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek yardım talebinde bulundu. Köse’nin talebinden sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Düsseldorf Ataşeliği de devreye girdi ve Kocaman’ın Almanya’daki vasisiyle bağlantı kuruldu. Ataşelik Kocaman’ın Türkiye’ye ve ailesinin yanına en kısa sürede dönebilmesi amacıyla engelleri ve sorunları ortadan kaldırmak için aileye destek verdi.

Prosedürler tamamlandıktan sonra Türkiye uçak bileti alınan Kocaman’a seyahat öncesinde yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında istenen PCR testi yaptırıldı. Kocaman’ın memleketine dönüşü için özel hasta transferi organize edildi ve Ataşelik personelinin refakatiyle Türk Hava Yolları uçağıyla İstanbul'a getirildi. Hanife Kocaman'ı havalimanında oğlu Rıfat Köse ile kızı Zeynep Köse karşıladı. Kavuşmada duygusal anlar yaşanırken Kocaman, evlatlarıyla kucaklaşarak, hasret giderdi.

 

Bakan Yanık’tan “hoş geldin” telefonu

Hanife Kocaman havaalanında çocuklarıyla kavuşmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan gelen telefon ile daha da mutlu oldu. İlk önce Rıfat Köse Bakan Yanık ile konuşurken "Hem oradaki temsilcileriniz hem burada sizler çok gayret gösterdiniz. Bu sayede annemize kavuştuk. Sayenizde çifte bayram yapacağız nasipse. Hepinizden Allah razı olsun." dedi. Arkasından Hanife Kocaman ile konuşan Yanık, "Sizin vatanınıza, evlatlarınıza kavuşmanızdan, sağ salim gelmiş olmanızdan dolayı çok mutluyuz. Bizlere ve Cumhurbaşkanımıza dua edin. Çünkü sizin buraya gelmeniz öncelikle onun çabalarının, çalışmalarının sonucu. Bizler vesile oluyoruz sadece. Sağlık, sıhhat, afiyet diliyorum size. İyi bayramlar diliyorum." ifadelerini kullandı.

“Annem oradaydı ama ‘kimsem yok’ diye düşünmedim”

Hanife Kocaman, yaptığı açıklamada, çok mutlu olduğunu belirterek, "Vatanıma geldim. Cennete geldim ben. Çok mutluyum, çocuklarımı gördüm." diye konuştu. Kendisine yardım eden herkese teşekkür ettiğini, onları sevdiğini kaydeden Kocaman, "Allah razı olsun hepsinden. Allah ne dilekleri varsa versin inşallah. Cumhurbaşkanımız benden küçüktür ama ellerinden öpüyorum." ifadesini kullandı. Rıfat Köse de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'a, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'a, Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan'a teşekkür ederek, "Annem oradaydı ama hiçbir zaman 'kimsem yok' diye düşünmedim. Bu sürece başladığımdan beri hiç yalnız bırakmadılar ve bugün bu noktaya kadar geldik." şeklinde konuştu.